Skip to content

Форуми по EQUALTOGETHER

Национални форуми:

Национална застъпническа среща, София – 29 май 2024 г.;

Национална застъпническа среща, София – 4 юни 2024 г.;

Национална застъпническа среща, София – 4 юни 2024 г.

Регионални форуми

Пет регионални семинара, под този наслов “РАВНИ – ЗАЕДНО”, организира Българският хелзинкски комитет, сдружение „Организация ДРОМ“, сдружение „Асоциация ИНТЕГРО“, Либерална алтернатива за ромско гражданско обединение, Ромска академия за култура и образование, Младежка ЛГБТ организация Действие.

СЛИВЕН – 23 април 2024 г. ;

БУРГАС – 22 април 2024 г.;

ВИДИН – 17 април 2024г.;

КЮСТЕНДИЛ – 16 април 2024г.

РАЗГРАД – 12 април 2024 г.

ЦЕЛ:

Да се предложи на вниманието на участниците:

  • своебразен калейдоскоп на национални и международни стандарти за противодействие на прояви на нетолерантност[1]
  • основни находки от Регионални оценки, направени в рамките на проекта, на разпространени проблеми в региона, свързани с прояви на нетолерантност, дискриминация, реч на омразата и престъпления от предразсъдъци [2]

Да бъде представена и публичната платформа „ЕQUAL TOGETHER“ https://www.equal.bg/ за регистриране и докладване на инциденти от омраза. Платформата е създадена с цел да покрие широк кръг от ситуации, участници в инциденти, предизвикани от предразсъдъци. Тя е създадена, за да обслужва всички информационни, статистически и аналитични нужди, включително докладването на обобщената информация за регистрираните инциденти пред ОССЕ.

Семинарите ще са и опит за създаването и подкрепата на неформална Коалиция за докладване на престъпления от предразсъдъци

КОГО КАНИМ?

Намерението ни е да обсъдим с представители на НПО и местните власти  най-разпространените случаи на нетолерантност, дискриминация и предразсъдъци, както и механизмите на националното и европейското антидискриминационно законодателство. За участие каним представители на локални граждански организации, на общинските власти и на регионалните структури на държавни институции.

ОЧАКВАНЕТО:

В семинарите да се включат освен неправителствени организации / лидери и експерти / представители на регионалните структури на министерствата, представители на общинската власт, представители на областната администрация. Очакването ни е да повишим капацитета на участниците, но и да чуем повече гледни точки за приложимостта на най-доброто към условията на регионалния контекст в противодействието на проявите на нетолерантност. Крайната цел е заедно да обобщим препоръки как властите и НПО по места, които да могат  по-ефективно да си взаимодействат срещу прояви на нетърпимост.

КОНТЕКСТЪТ:

В началото на 2023 г. Българският хелзинкски комитет (БХК) в партньорство със сдружение „Организация ДРОМ“, сдружение „Асоциация ИНТЕГРО“, Либерална алтернатива за ромско гражданско обединение, Ромска академия за култура и образование и Младежка ЛГБТ организация Действие. започнаха работа по проекта „Укрепване на ролята на гражданските организации на уязвими общности в България да противодействат на дискриминацията, нетолерантността, езика на омразата и престъпленията от предразсъдъци “(EQUALTOGETHER). Проектът се подкрепя от Европейския съюз и поставя особен акцент върху речта на омразата и престъпленията от омраза (повишена осведоменост за новите стандарти на ЕСПЧ в борбата с политическата реч на омразата срещу малцинствата). Включва Ad hod застъпничество пред публичните власти, инициирано от организациите на засегнатите общности, в отговор на случаи на нетърпимост и кампания за повишаване на осведомеността относно престъпления от предразсъдъци /подобряване на докладването на случаи на нетолерантност. Проектът започна с изготвянето на регионални оценки на предизвикателствата пред уюзвими групи в пет региона: Видин, Кюстендил, Сливен, Разград и Бургас. Бе разработен и Обучителен пакет от пет анализа на национални и европейски стандарти и политики, насочен към представители на НПО, обществени лидери и власти. Очакваните резултати са: повишен капацитет на уязвимите групи, граждански организации и обществени лидери: в използване на механизмите на националното и европейското антидискриминационно законодателств; в реагирането на случаи на дискриминация и реч на омразата, насочена към малцинствата. Сред основните цели на проекта е и създаването на Коалиция за активно докладване на дискриминация, инциденти и престъпления от предразсъдъци чрез специална публична платформа .

Събитията са в рамките на проекта „Укрепване на ролята на гражданските организации на уязвими общности в България да противодействат на дискриминацията, нетолерантността, езика на омразата и престъпленията от предразсъдъци“ (EQUALTOGETHER). Проектът е съфинансиран от програмата на Европейския съюз „Граждани, равенство, права и ценности“ (2021 – 2027) и се изпълнява от консорциум, координиран от Български хелзинкски комитет в партньорство със сдружение „Организация ДРОМ“, сдружение „Асоциация ИНТЕГРО“, Либерална алтернатива за ромско гражданско обединение, Ромска академия за култура и образование, Младежка ЛГБТ организация Действие.

————————————————————————————————————–

[1] Обучителен пакет „РАВНИ-ЗАЕДНО срещу дискриминацията и предразсъдъците “, Авторски колектив, БХК, 2023, изготвен в рамките на проекта

[2]  Регионални оценки на специфичните предизвикателства, които срещат уязвими групи и  общности във връзка с дискриминацията, нетолерантността, езика на омразата и престъпленията от предразсъдъци,  в 5 целеви региона: Видин, Кюстендил, Сливен, Бургас, Разград. Петте  анализа са изготвени в рамките на проекта.