Въпреки широко разпространеното убеждение, че правата на малцинствата в България са защитени, има трайно установени дискриминационни нагласи.
За демокрацията и дискриминацията
В предстоящите през есента на 2019 г. местни избори при равни други условия 70% от анкетираните не биха гласували за кандидат за кмет, който е от ромски произход, 65% не биха гласували за кандидат, който е гей/лесбийка, 63% не биха пуснали бюлетина за български гражданин от турски произход, а почти половината (46%) не биха гласували за възрастен кандидат (над 65 години). 29% не биха гласували за човек с увреждане и 11% не биха гласували за жена, която е кандидат за кмет.
Това сочи анализът за обществените нагласи към демокрацията, върховенството на правото и основните права на човека през 2018 г. на Институт “Отворено общество” – София, озаглавен Демокрация и гражданско участие. Обществени нагласи през 2018 г.
Върховенство на закона
През 2018 г. 56% от българите заявяват, че нямат доверие в националните съдилища. Почти половината от анкетираните смятат, че правителството не действа в рамките на закона. Едва 27% от анкетираните очакват да получат справедлив процес, ако им се наложи да стигнат до съд.
Това е третото поредно изследване на института и се основава на данни от три национално представителни проучвания на общественото мнение. последното от които е осъществено през април 2018 г. Анкетата е проведена сред представителна извадка от 1174 души.