Днес ромската махала във Войводиново трудно може да бъде място за живот. По-скоро е зловещо свидетелство на омраза.
Лицата на Войводиново
Войводиново – четири дни след нощта на прогонването,10 януари 2019
Българският хелзинкски комитет сезира главния прокурор и международни наблюдатели за поредицата от противоправни действия на местните власти в с. Войводиново, Пловдивско. След прогонването в нощта на 6 януари 2019 на деца и възрастни от ромската махала във Войводиново, на 9 януари част от постройките в махалата бяха съборени в противоречие с предвидените от закона процедури. На обитателите не бе дадена възможност да изнесат необходимото – представители на организацията ни се натъкнаха на няколко детски колички и покъщнина, събрани от съборените постройки и струпани в задната част на махалата – встрани от погледите на свидетели и камери на медии – докато багерите бутаха жилищата на семействата. На вратите и прозорците на къщи в махалата бяха разлепени констативни актове за събаряне. БХК оказа съдействие на засегнатите за подготвяне на възражения срещу констативните актове. Проблемът с ромските гета е от десетилетия и изисква комплексен подход за изход. Наказателните акции срещу ромски общности, заради деянията на отделни техни представители, са незаконни и неприсъщи на правовата държава. Те насаждат омраза и предразсъдъци, които свеждат до минимум възможностите за ефективен диалог между представителите на различните етнически групи.
АВТОР НА СНИМКИТЕ: ВАСИЛ КЪДРИНОВ
Ромската махала във Войводиново –зловещо свидетелство на омраза
Четири месеца след прогонването, 18 април 2019г.
Четири месеца след нощта на 6 януари 2019 г. ромската махала във Войводиново трудно може да бъде приета за място за живот. По-скоро е зловещо свидетелство на омраза. Екип на БХК отиде да провери как оцеляват в момента избягалите ромски семейства с деца от с. Войводиново – 55 прогонени, от които 22 деца. Междувременно, на 24 април 2019 Европейският съд по правата на човека в Страсбург определи българското правителство да предприеме привременни мерки – да направи незабавно необходимото за алтернативно настаняване на част от ромите от Войводиново – 16 малолетни деца и родителите им .
АВТОРИ и СНИМКИ: Антоанета Ненкова и Ангелина Генова
Ганка Йорданова и седемте й деца – без дом седем месеца, кв. Столипиново, Пловдив, 11 юли 2019 г.
Семейството на Ганка Йорданова и седемте й деца е без дом и през юли 2019г. – седем месеца след бягството от страха. Днес седемте деца живеят с родителите си на метри от сметище в кв. Столипиново, Пловдив.
АВТОР АНГЕЛИНА ГЕНОВА – ТЕКСТ И СНИМКИ
Как живеят 13-годишната Атанаска и семейството й в една стая?
Семейството на момичето е сред прогонените жители на с. Войводиново в началото на годината.
Прокудена от къщата си в село Войводиново, заедно с всички останали роми на 6 януари 2019, днес 13-годишната Атанаска, която страда от епилепсия, и семейството й живеят в постройка в началото на пловдивската \”Шекер махала\”.
Екип на БХК посети няколко от изгонените от домовете им семейства, за да разбере в какви условия живеят сега – седем месеца по-късно. В случая на Атанаска и близките й, отговорът е: на тясно – петима души живеят в една стая под наем, а по стените на постройката – дупки и мухъл.