NO HATE – ЗАЕДНО В ЗАЩИТА НА МАЛЦИНСТВАТА И В ПРОТИВОДЕЙСТВИЕ НА ПРЕСТЪПЛЕНИЯТА ОТ ПРЕДРАЗСЪДЪЦИ
Регионалният форум e проведен в рамките на проекта „NOHATEBG: Заeдно в защита на малцинствата и в противодействие на престъпленията от омраза\”.[1]
Малцинствата в България Лесни за омраза. Между предразсъдъците и интеграцията
АНТОНИЙ ТОДОРОВ(Нов български унверситет): Ще се спра на нещо, което ме вълнува специфично от години, защото наблюдавам неговите симптоми. Бих го нарекъл ултраконсервативна вълна, която ни залива. Ще се опитам да направя тясна връзка с проблематиката, която разглеждаме. Тази ултраконсервативна вълна се проявява по най-различни начини. Най-удивителното е, че тя подхваща твърде млади хора. Виждам го в Университета – достатъчно образовани хора, които искат още да се образоват.
Ще дам пример от миналата година, когато в нашия университет организирахме конференция на тема „Под заплаха ли е либералната демокрация?“. Това е етикет, с който може много да се злоупотребява. С изказването си един млад високо образован човек (учил включително във Великобритания), владеещ доста чужди езици, направи изложение за либералната демокрация, с което предизвика смутено мълчание в аудиторията. Тогава модераторът му зададе въпроса: „Ти вярваш ли в политическото равенство?“ Това е въпрос, който разграничава голяма група хора от друга много малка, която смята, че политическото равенство е нещо за боклука. Младежът бързо и без да се замисля каза: „Не“. Това предизвика гробно мълчание, преди да се отприщят реакциите. Рекох си, че тук има нещо крайно смущаващо, защото както и да се разделяме на тема равенство (по-чувствителни и по-малко чувствителни към социалното равенство), то когато говорим за политическото равенство, там няма ос, която да разграничава хората. Вследствие на опита от политически режими (говоря най-вече за нацисткия), знаем, че те афишират биологическото неравенство. Не говорим за политически измерения, а за биологични, които ще дадат постройката на политиката. Ултраконсервативната вълна ни залива отвсякъде. Има многобройни телевизионни предавания, интернет страници, активисти на легитимиране на социалното неравенство в най-широк смисъл, включително и в политически.
Ние се раждаме различни. Това е констатация. Въпросът е защо ставаме неравни?! Този въпрос ангажира вниманието на социалната и хуманитарната наука, на мисълта, на политиката, но изведнъж се появяват хора, които ни внушават, че щом се раждаме различни, това автоматично ни прави социално неравни, включително политически неравни. Имаме призиви за въвеждане на избирателен ценз. Провеждаме семинари със студенти първи курс. Изваждат много аргументи. Казват, че за да гласуваш, трябва да си много образован, да можеш да четеш и да пишеш, да разбираш за какво гласуваш. Те питат: „Могат ли да имат право на глас хора, които са неграмотни?“ Обяснявам им, че до правото на глас за всички, независимо дали са грамотни или неграмотни, дали са стари и млади, можещи или неможещи да четат, сме достигнали в резултат на революции, бунтове и потоци от кръв. То е извоювано, не е дадено. У мнозина обаче срещам все повече неразбиране.
По същия начин се сблъсквам с темата за смъртното наказание. Нормата на неговата забрана в Европейския съюз е категорична. Тази предпоставена забрана се сблъсква с абсолютно непознаване на историята, на аргументите, поради които се достига до тази забрана. Най-пряката реакция е, че едно зловещо престъпление трябва да бъде наказано със смърт, че зловещият престъпник не бива да живее. Това е морално обосновано, защото има престъпление, има и наказание. Има съответствие на наказанието спрямо това престъпление. Всичко е логично, но аз питам: „Това не е ли око за око, зъб за зъб? Това по повод на престъплението и наказанието ли е, или по повод на съразмерността на наказанието (употребата на сила спрямо нещо друго)?“
Обсъждахме със студенти темата. Попитах ги: „Как се изпълнява смъртното наказание?“ Отговориха: „С бесене, разстрел, с обезглавяване, със смъртоносна инжекция.“ Казах: „Добре, но това го прави палач. Защо тогава не го съдят него за убийство?“ – „Не го правят, защото има присъда“. – „Тоест, защото го прави от името на всички нас. Но ако бъде произнесена присъда и ви дадат брадва, ще отрежете ли главата на осъдения на смърт?“ Казаха „Не, защото не искаме да сме убийци“. Разговорът продължи дълго.
Ултраконсервативната вълна е свързана с всичко това. Тя казва: „Политическото равенство, особено по отношение на изборите, не може да бъде за всички. Трябва да има ограничения. Смъртното наказание трябва да се въведе за ужасяващи престъпления. Можем да допълним: „Абортът трябва да бъде забранен, защото е убийство.“ Аз казвам, че въпросът има етическа страна, но нека да го пренесем на терена на политиката – кой има право да забранява. Внушават ни се ултраконсервативни идеи, сякаш обществото ни е стигнало до степен, до която трябва да се е уморило от твърде голямата либералност. И когато това се случва в страна като България – 30 години след началото на демократизацията, и изоставянето на едно минало на твърде много забрани, аз започвам да си давам сметка, че става въпрос за ново поколение, родено след 1989 г. и влизащо сега в ситуация, в която либералните принципи сякаш са се оказали остарели и овехтели, неработещи. Много често либералните и правозащитни принципи изглеждат в очите на това поколение като фасада, зад която се крие някаква действителност, която няма нищо общо с него.
Следващата ми констатация е за изключително ниската правна култура. За много от влизащите в университета младежи неща, които престъпват закона, не са престъпление. Не разбират защо са престъпление. За тях членовете и алинеите от рамкови решения и конвенции са адски досадни.
Обучението трябва да започне от най-ранна възраст. Някой вярващ би казал, че липсват някои от елементите на 10-те божи заповеди (не кради, не убивай и т.н.). Нещо, което не е престъпление, но не е допустимо, също започва да убягва. Питам се защо убягва от образованието? Това не са лесни теми, особено в ситуация, когато правилата не се спазват. Всичко това трябва да се обяснява, независимо че има правила, независимо че има хора, които ги нарушават. Правната култура е липсваща в масовото образование. Липсата на правна култура е свързана и с това, че има натиск да се учат полезни неща. Когато запитам някой от тези, които говорят за полезните неща – „Полезно ли е да можеш да мислиш? Полезно ли е да мислиш критично?“, вдигат рамене, сякаш да мислиш критично им тече в кръвта, но не допускат, че може да тече и в кръвта на някой ром.
Предразсъдъците са неправомерни обобщения. Всъщност те са убеждения, които са ни в главите, но ние не знаем защо сме убедени, че едно нещо е така, а не иначе. И като не знаем, а и не знаем откъде идва нашето убеждение, то това са предразсъдъци, които ни мотивират да действаме. Всяко образование се бори с предразсъдъците и се опитва да дава инструменти за борба с тях – да разбираме откъде знаем нещата и откъде сме убедени за дадено нещо. Има неправомерни обобщения, които са най-видимата част на един предразсъдък – от типа „ромите крадат“, „германците са нацисти“, „българите са гостоприемни“. Тези обобщения идват от наслоения в нашата памет. Лошото е, че всички предразсъдъци, които са в главите ни, ги намираме в учебниците на масовото образование под една или друга форма. Те са невидимо подпъхнати в учебниците не само по история, а и по литература, по всички хуманитарни науки, дори във формулировките на задачите по математика. За съжаление тези предразсъдъци са устойчиви и трудно уловими, за да може образованието да се бори с тях. Затова където ги видим, трябва да ги показваме.
Един от предразсъдъците е свързан с неравенството – че се раждаме неравни, че един има определени склонности, а друг – други. Малцина са склонни да приемат известната постановка, че всичките имаме една и съща „граматика на мозъка“. Съществува предразсъдък, че нашето неравенство произтича от нашия различен принос към обществото – меритокрация (който има по-голям принос, трябва да получи повече). Това ни изглежда подразбиращо се от само себе си. Думата „предразсъдък“ означава нещо, което се подразбира от само себе си, тоест е очевидно и няма нужда да го подлагаме под въпрос. За повечето от нас, включително в тази зала, е правомерно, че повече заслужилият, трябва да получи повече. А така ли е? Бих задал въпроса: „А защо е така?“ Отговорът е сравнително лесен – ресурсите са сравнително ограничени и трябва да бъдат разпределяни по някакъв принцип. Този отговор изглежда, че е приемлив за всички, защото се основава на рационална причина.
Без отговор остава въпросът „А така ли е?“. Не трябва ли да изреждаме куп неща, които „трябва“, включително да се зачита достойнството на всеки. Ако решим, че дължим това на всяко човешко същество, дори когато е престъпник, защото по този начин зачитаме нашето достойнство, от това не произтича ли, че всяко човешко същество има правото на всички възможни ресурси, от които се нуждаем?!
ГЕОРГИ СТОЙЧЕВ(Институт Отворено общество-София): Институт „Отворено общество – София“ прави редовни изследвания от 2013 г. насам за обществените нагласи към речта на омразата. Данните показват, че речта на омразата е масово явление в България. Всеки втори български гражданин заявява, че през последните 12 месеца е чувал подобни изказвания срещу различни етнически, религиозни или сексуални малцинства. Това се повтаря всяка година и не е нещо необичайно. В 90% от случаите хората заявяват, че са чували подобни изказвания срещу ромите. Това прави ромите групата, подложена в най-голяма степен на подобен тип изказвания. Другите групи, които най-често стават обект на враждебна реч, са турците, мюсюлманите и представителите на сексуалните малцинства.
Това, което прави ромите различни, включително и спрямо останалите малцинства, е обстоятелството, че масовата употреба на негативна реч спрямо тях е перманентна. Тя не зависи от конюнктурата, от обстоятелствата, не зависи от това дали в обществото се водят дебати за Истанбулската конвенция или за бежанската криза. Неизменно през последните 5 години, откакто ние изследваме този феномен, ромите са обект № 1 на враждебна реч в България.
Групата, която се нарежда на второ място като най-чест обект на враждебна реч, в много голяма степен зависи от конкретната конюнктура в страната и през годините непрекъснато се мени. През 2018 година след ромите най-често респондентите съобщават, че са чували реч на омраза срещу хората с хомосексуална ориентация, като само в рамките на две години делът на хората чували враждебни изказвания срещу представителите на тази група нараства двойно от 21% през 2016 година до 42% през 2018 година. Този резултат беше наблюдаван на фона на публичните дебати около неуспешната ратификация на Истанбулската конвенция. На фона на дебатите около бежанската криза при изследването ни през 2016 г. на второ място като най-чест обект на враждебна реч беше групата на мюсюлманите, въпреки че в предходните години тази група не влизаше в топ 3 на групите срещу, които най-често регистрираме използване на враждебна реч. При изследванията ни през 2013 година и 2014 година, когато в страната нямаше специфична конюнктура, като тази създадена около бежанската криза и Истанбулската конвенция, на второ място като група, срещу която най-често е употребявана реч на омраза се нареждаше тази на представителите на турската общност в страната.
По отношение на употребата на враждебна реч срещу турската общност през последните 5 години наблюдаваме позитивна тенденция на непрекъснато намаляване на дела на хората, които съобщават, че са чували враждебни изказвания срещу тази група – от 58% през 2013 година до 26% през 2018. Това е двойно намаление в рамките на 5 години.
Тази положителна тенденция обаче може да бъде прекъсната. На подобно прекъсване станахме свидетели по отношение на употребата на враждебна реч към хомосексуалните общности. Ако между 2013 г. и 2016 г. имаше почти двойно намаляване на случаите на подобна реч срещу представителите на ЛГБТИ, то през 2018 година – основно заради дебата около Истанбулската конвенция – употребата на реч на омраза към тези общности рязко се увеличи и достигна до най-високите измервани от нас равнища през последните 5 години.
Къде хората чуват реч на омраза най-много? По телевизията, въпреки че тя е най-силно регулираната медия. Хората обаче чуват най-много реч на омраза именно по телевизията, не непременно защото подобна реч там най-често се употребява, а основно защото телевизията е най-популярната медия в страната. Над 90% от гражданите в страната заявяват, че ежедневно гледат телевизия, докато близо два пъти по-малко хора, например, ежедневно сърфират в интернет и много по-малко четат ежедневно вестници или слушат радио. Разбира се, през годините ролята на телевизията като основна медия, от която хората чуват враждебна реч намалява, заради нарастването на ролята на социалните медии.
През последните 5 години най-експлозивно се увеличава групата от хора, които заявяват, че са станали свидетели на употребата на реч на омраза в интернет. Делът на хората, които заявяват, че са срещали враждебна реч интернет нараства от 18% през 2013 година до 40% през 2018 година, като сред младите този процент е много по-висок.
През 2018 година на трето и четвърто място като места, където респондентите най-често са срещали враждебна реч, се нареждат магазините, кафенетата и ресторантите, от една страна и градският транспорт – от друга. Все повече хора заявяват, че именно на тези места все по-често срещат използването на враждебна реч. През последните години се увеличават и случаите на използване на реч на омразата на работното място – почти двойно увеличение. В тази смисъл, речта на омраза като че ли все повече става част от ежедневното общуване и не остава затворена само в рамките на обществените дебати.
Интересно е, че хората намират все по-малко реч на омраза във вестниците. Това не е защото вестниците са станали по-толерантни, а защото хората все по-малко четат вестници. Това обстоятелство трябва да се има предвид, защото много често, когато се правят изследвания и наблюдения върху употребата на реч на омразата, различни неправителствени организации и изследователски групи се фокусират именно върху употребата на враждебна реч във вестниците, може би защото при вестниците е относително по-лесно да се проследи и да се документира употребата на подобна реч. Вестниците обаче имат все по-малко значение от гледна точка на общото разпространение на това негативно явление, защото се четат от все по-малко хора.
Кой използва реч на омраза? През 2013 г. респондентите заявяват, че най-често са чували реч на омраза от страна на политиците, следвани от журналистите. През 2018 г. хората най-вече вече чуват реч на омраза най-често от роднини, приятели, колеги. Това не означава, че политиците използват по-малко реч на омраза. Това по-скоро показва голямата революция в начина, по който възприемаме информация и участваме в обществените дебати в резултат на социалните медии. Социалните медии направиха така, че политиците и журналистите загубиха ексклузивитета си върху това да коментират публичните дела. Когато човек вечер проверява своята фейсбук страница, изказванията на политиците и журналистите, от една страна и на неговия приятелски кръг – от друга на практика имат една и съща стойност. Той ги възприема по един и същи начин от едно и също място. В този смисъл, ролята на публичните фигури като говорители на речта на омразата е намалява за сметка на разширяването на ролята на познатите и приятелите, включително и на тези в социалните медии.
Одобряват ли българите публичната употреба на враждебна реч и доколко тази употреба се тривиализира? Тук има една добра и една лоша новина. Лошата новина е, че употребата на враждебна речта все повече се тривиализира. Хората все повече са склонни да кажат: „Да, нормално е да кажеш нещо лошо за представител на дадено малцинство, ако мислиш лоши неща за него.“ Това, което регистрираме, е че обществената търпимост към употребата на враждебна реч нараства, т.е. тенденциите са негативни. В същото време обаче все още големите мнозинства в страната са мнозинства на благоприличието. 76% от българите не одобряват публичното използване на реч на омраза, 57% смятат, че прокуратурата трябва да преследва и наказва журналисти и политици, които използват реч на омразата, 64% смятат, че трябва да се спре публичното финансиране на политически партии, чиито лидери използват реч на омраза, 57% смятат, че трябва да се спре публичното финансиране на медии, чиито журналисти използват реч на омраза. Тези данни показват наличието на големи мнозинства в страната, които изразяват неодобрение и неприемане на публичното използване на враждебна реч. Тези мнозинства обаче са пасивни и мълчаливи. Когато попитаме: „Ако станете свидетели на реч на омраза, ще съобщите ли на прокуратурата?“, 17% казват „да“, а 66% казват „не“. Може би хората не вярват, че ако съобщят, нещо ще се случи. Когато няма осъден политик или журналист, който използва реч на омраза, това обезкуражава хората да съобщават за такива престъпления. Речта на омраза е особен вид престъпление. Всеки знае, че кражбата, че убийството са престъпления, но 30% от българите не знаят, че определени форми на речта на омраза са престъпление и това вероятно е една от причините те да не реагират, наред с ниското доверие в институциите.
СТОЙКО СТОЙКОВ(Университет – Щип): Може би някои са останали с погрешно впечатление, че съм македонец от чужда държава. Аз съм професор в Университета в гр. Щип. Роден съм, израснал съм в България и живея в България. Активист съм в македонското правозащитно движение.
Хората в България са зле информирани по въпроса за македонското малцинство и за словото на омраза във връзка с него. Може би сте чували, че такова малцинство няма. Това е официалната истина в България, но обществена тайна е, че все пак има. Това малцинство е било официално признавано в България от 1946 до 1963 г. Присъства на всички преброявания през последните 76 години с хиляди. Провъзгласено е за несъществуващо през 1963 г. и оттогава хората от това малцинство са подложени на сурови преследвания. Това е слабо известна тема в България. Над 200 души са отишли в затворите между 1950 и 1975 г . Много повече са изселваните и тормозените по друг начин на своите работни места. Според статистиките на службите за сигурност на Шесто управление, трети отдел в периода 1960 – 1980 г. за това малцинство са отделени най-много средства на национално ниво, като дори твърде често по много показатели изпреварва ресурсите, отделени за мерките прилагани срещу турското малцинство до започването на възродителния процес през 80-те години.
След 1989 г. нещата не се развиха много добре за това малцинство. Само през последните 10 години имаме над 20 отказа на съдилища да регистрират македонски организации, има 8 отказа на Агенцията по вписванията от миналата година за регистрацията на такива организации. България е осъдена 13 пъти в Европейския съд за правата на човека за нарушаване правата на хората от тази общност. Проблемът с македонското малцинство е залегнал във всички международни доклади и препоръки от институциите, които се занимават с борбата срещу дискриминацията.
Очевидно е, че има проблем. Откъде идва той? Той не идва от самото малцинство. За 30 години нито един активист от това малцинство не е съден или осъден за престъпление срещу държавата. Очевидно няма такива. А държавата е била осъдена 13 пъти. Ситуацията е съвсем едностранчива.
Кой е виновен за генерирането на тези проблеми? Примери могат да се дадат с въпроса за мирни събирания. До 2007 г. имаше генерален проблем по този въпрос – македонците на практика не можеха да поднесат цветя на паметника на Гоце Делчев в Благоевград или да направят мирно събиране. Под силен натиск отвън, когато общините спряха със забраните, изведнъж проблемът изчезна. Оказва се, че през цялото време проблемът е бил генериран само от забраните. Ако държавата генерира проблема, тя може лесно да го реши. Това е окуражаващо. Лошо е ако двете страни генерират проблема, тогава е по-трудно. За щастие случаят не е такъв.
Исторически проблемът е на идеологическа основа. Генерира се от идеологическата матрица и политика, създадена след 1963 г. и изразена в максимата на Тодор Живков – „Такова малцинство в България няма и не може да има.“ На тази база беше организиран първият възродителен процес в България от 60-те години на миналия век. Позицията след падането на комунизма беше подкрепена и засилена с декларация на парламента. Има решение на Конституционния съд и няколко решения на съдилища, които подкрепят тази позиция. Такова е и становището на правителството. На практика това е политика на отричане на съществуването на такова малцинство.
Трагедията на хората с македонско самосъзнание е, че без да правят каквото и да е, са се оказали на пътя на официалната национална идеология и съгласно нея нямат право на съществуване освен като историческа перверзия, като национално предателство. Те са осъдени предварително, че са врагове на нацията, дори да не правят нищо, без да мразят държавата. Във връзка с обясняването на тяхното несъществуване са се появили доста опасни и генериращи омраза неверни митове за насилствена македонизация, за геноцид над българите, които автоматично насаждат идеята, че тези хора са продукт на нещо антибългарско. Често можем да чуем от политици или в медиите: „Щом си македонец, си антибългарин по дефиниция. Да си македонец е професия, а не народност“ и т. н. Върху тази идеологическа матрица, а не върху реалности и факти, е изградена и държавната политика. Тя е генерирала изключително отрицателен образ за хората, самоопределящи се като македонци в България. Според този стереотип те не могат да бъдат други освен предатели на нацията и държавата, сепаратисти, които лъжат за своето самосъзнание и правят всичко, защото им плаща чужда държава. При това положение те би трябвало да са дегенерати – примитивни, алкохолици, аморални, неграмотни, луди и т. н. Престъплението на хората с македонско самосъзнание е тяхното македонско самосъзнание.
Този стереотип е в рязко противоречие с фактите. Уж малцинството не съществува, пък го има с хиляди на всички преброявания. Твърди се, че проблемът бил създаван изкуствено отвън, но исканията за права и за признаване на малцинството идват от граждани на България. Твърди се, че са сепаратисти, а за 30 години няма нито един опит за отцепване на територия. Уж са нарушители на закона, пък никой не е съден и осъден. Уж не признават българските закони и държава, а искат да се регистрират по тези закони и да участват в обществения живот. Има тотално противоречие между стереотипа и реалността.
Всички международни доклади препоръчват да започне диалог между институциите и представители на малцинството. Такъв диалог няма. Тъжно. А той е много важен. Мога да илюстрирам тази важност с разликата в отношението към
представителите на малцинството, демонстрирана от централните институции и местните власти. Местните власти имат много по-човешко отношение, стига да няма медиен натиск. Те познават хората, които би трябвало да дискриминират, имат по-добро познаване на проблема от задавания чрез идеологическата матрица. Не рядко представителят на институцията има същото самосъзнание, само че не го афишира по разбираеми причини. Или има такива роднини, приятели…. Лесно е да обявяваш за престъпници хора, които не познаваш, но много е трудно, когато лично ги познаваш и знаеш, че това не са лоши хора. Затова изолирането на македонците в обществения живот, чрез отказа от регистрация на политическа партия, както и на неправителствени организации, пречи на мнозинството да се запознае с това малцинство. Ако се запознае, ще види, че на практика тук няма никакъв проблем. Той се създава изкуствено.
Тук идва тъжната роля на медиите. Съществуващата политика и стереотип не биха могли да просъществуват дълго без съучастието на мнозинството от медиите. По отношение на македонското малцинство повечето медии в България и техните информации са нещо средно между фейк нюз и слово на омраза. Пише се по принцип или лошо, или нищо. Фактите не се проверяват, не се дава думата на македонците, отнема се нерядко правото на отговор, действията на македонските организации се третират като скандал и провокация и само като такива те могат да влязат в новините. Македонските организации са характеризирани с термините „незаконна, нелегитимна, сепаратистка, антибългарска“. За активистите се ползват определения като „отрепки, безродници, маргинали, мародери, неграмотни, лумпени, родоотстъпници, наемници, еничари, престъпници, ненормални“, а колективно са определяни като „сган, сбирщина“ и подобни. Разпространението на призиви за разправа с тях – физическа или съдебна, се наблюдава чрез медиите, но не се санкционира.
Това не е речник на хейтъри по интернет форуми (въпреки че там има силно развито слово на омразата), но по-страшното е, че присъства в речника на журналисти, политици и общественици, тиражира се дори чрез национални медии. Такъв език не се използва дори за престъпниците в България в медиите. Няма притеснения при такива публикации за евентуална санкция. Досега никой не е санкциониран. Никоя институция не се е самосезирала по тези въпроси. Дори когато има реакция от македонците, институциите ги игнорират.
Още по-лошото е, че този език на омраза не среща порицание в обществото. Или голяма част не иска да се занимава с това, или това е нормализирано и се смята за истина. Това създава омагьосан кръг, където от една страна е държавата и наследената от тоталитарния период политика, а от друга страна е обществото, което е манипулирано с погрешна информация. Когато на повърхността излезе въпросът за македонците, обществото реагира в съгласие с този стереотип и настоява институциите да дискриминират македонците.
Има разлика в начина, по който институциите третират македонците в зависимост дали конкретен случай е във фокуса на медийното внимание и дали има медиен или политически натиск. Когато няма, повечето институции третират македонците нормално. Случи ли се това да стане интерес на медиите, нещата много се променят. В такава ситуация няма институция, която да действа нормално. Наблюдават се няколко начина на реакции.
Първият характерен начин, по който реагират институциите, когато някой въпрос, свързан с македонското малцинство, стане медийно достояние, е да се оправдават. Оправданието изпраща послание, че би трябвало тези хора да ги дискриминираме, но за съжаление законите не ни позволяват да изпълним своя обществен дълг. А правилният отговор би бил, че няма причина да се реагира, защото няма престъпление и хората не трябва да се дискриминират. Такова послание обаче не се изпраща.
Още по-лош вариант на тази реакция е когато започва фиктивно разследване. Защото прокуратурата и полицията знаят, че няма престъпление, но това е добър начин за тях да се освободят от медийния натиск. Лошото е, че тези разследвания винаги се съобщават чрез медиите. Никога обаче не се съобщава, че тези разследвания не са открили никакво престъпление.
Тези два начина на реагиране създават впечатление у мен, че институциите се страхуват от обществен линч, когато въпросът опре до македонското малцинство. Не е и учудващо, защото държавата е показала в недалечното минало, че е готова да жертва свои служители в отговор на медиен натиск по този въпрос.
Когато има силен политически натиск, някои институции директно се включват в дискриминацията. Такъв беше случаят с привикването на над 5700 членове на ОМО Илинден – „Пирин“ в полицейските участъци, където бяха убеждавани, че партията, която искат да се регистрира, е незаконна и антидържавна и да им предлагат да подписват неверни заявления, че не са й членове. Характерно за този и подобни случаи е, че те не се довеждат докрай, така че набедените не могат да изчистят името си. Ако случаят с 5700-те членове на тази партия отидеше в съда, там бързо щеше да се докаже, че няма злоупотреба с лични данни, а има злоупотреба от страна на някои институции. Вероятно затова случаят не стигна до съда, но Софийската градска прокуратура се погрижи да информира медиите за „резултатите“.
Има и институции, които перманентно действат срещу правата на македонците в България. Тук освен ДАНС трябва да поставим и съда, който вместо да защитава правдата, защитава някаква национална идеология. Съдът приема самоопределението за македонец като антидържавно. Когато трябва да се защитят правата на българските граждани с македонско самосъзнание, има пълно бездействие. Институциите не се самосезират. Ако македонците поискат защита в подобни ситуации, винаги се стига до отказ от правосъдие.
Един пример. През 2005 г. журналистът Никола Григоров публично обиди всички хора с македонско самосъзнание, че „македонистите са хора с нисък морал, мародери“ и други обидни квалификации. 200 човека се подписаха и внесоха жалба срещу него в съда, но съдът го намери за невинен, защото тези 200 човека не са упоменати поименно в обидата.
Ще спомена и големия проблем с Комисията за защита от дискриминация, която за 14 години нито веднъж не се е самосезирала за такива проблеми, не е решила положително нито един случай, когато македонци са я сезирали и дори не е споменала проблемите на македонското малцинство в годишните си доклади и препоръки, независимо от решенията на Съда в Страсбург. При един от опитите да бъде сезирана Комисията, се стигна до там, че тя поиска от жалбоподателите първо да докажат, че не са дискриминирани, за да може да приеме жалбата им след това. Пълен абсурд!
За полицията могат да се споменат отказите да се разследват вандализиране на клубове на македонци, защото щетата била под 200 лв. През последните години имаше телефонен тормоз със смъртни заплахи. Полицията не разкри нито един от тези случаи, но в деня, в който жертвата подаваше жалба в полицията, още същия ден спираха заплахите.
Бездействието на институциите има силен ефект, защото македонците губят всякаква надежда да се защитят чрез българските институции. Това е лошо за държавата, но тя не се интересува. Призивите за разправа, които се тиражират чрез медиите, всяват страх и той не е без основание, защото по време на комунизма много хора бяха бити и пращани в затворите. А в ново време има призиви да бъдат разстрелвани на улицата, има съобщения, че се правят чети, за да се извърши насилие над някой човек. Това събужда старите страхове. Хора, които работят в администрацията, избягват да се включват в това движение. Мнозина чакат да се пенсионират, за да се присъединят.
Наблюдаваме феномен – от една страна малцинството желае да се интегрира в обществото и институциите, да участва в обществения живот, да уважава законите на страната, а от друга страна държавата, която не иска, отблъсква го. Държавата предпочита да се преструва, че малцинството не съществува. От дълги години съществува Националният съвет за сътрудничество по етническите и интеграционните въпроси към Министерския съвет, но без представител на македонското малцинство и без то да бъде споменато на сайта на институцията, дори когато там се изброяват групите население според резултатите от преброяванията.
Държавата предпочита да обвини за дейността на своите граждани чужда държава, дори да преговаря с нея, за да затвори (без да реши) въпроса за малцинството, вместо да говори със собствените си граждани. Мнозина не крият надеждата си македонските организации в България да изчезнат, било от физическо измиране, било поради договора с Македония. Фактът, че държавата преговаря за своите граждани с друга държава, показва, че е паднала в капана да вярва на собствената си пропаганда. Това не са проблеми на друга държава, а вътрешни проблеми на самата нея.
Днес политиката на България спрямо македонското малцинство е последната оцеляла тоталитарна политика от комунистическия режим в Европейския съюз. Тя не остана непроменена с годините. Имаме положителна еволюция – вече не се праща в затвора, както при комунизма, вече не се бият хората, както през 90-те години. От времето, когато България влезе в Европейския съюз, вече нямаме забрана за публични събирания. Под външен натиск може да спре и забраната за регистрация на организации. Всички промени обаче идват под силен външен натиск. Държавата не проявява желание да се промени отвътре. Обществото също не е заинтересовано. Като че ли държавата желае да избегне външния натиск, за да продължи своята политика без промяна.
Македонците не са врагове и предатели, нито агенти на чужди държави, те са граждани, които би следвало да имат всички права на останалите граждани. Проблемите трябва да се решават между тях и институциите на страната, чиито граждани са. Държавата обаче може да реши проблема, защото тя го създава. Трябва да се вземат мерки, та този стереотип да отиде в миналото, да започне отворен диалог и позициите на малцинството да станат известни.
Словото на омразата трябва да се санкционира. Докато безнаказано се говори по този начин, не виждам как ще променим стереотипите. Необходима е гражданска храброст от политиците и от институциите, за да има промяна. Малцинството е твърде слабо, за да се защити само.
АНТОАНЕТА НЕНКОВА: Какъв е делът на самоопределящите се като македонци?
СТОЙКО СТОЙКОВ: При преброяванията от 1946г. и 1956 г. стигат до 187 хиляди. След това започва преследване и през 1991 г. цифрата спадна на 10 800, през 2001 г. – 5070, а при последното преброяване Националният статистически институт отхвърли резултатите си, тъй като 730 хиляди души не са попитани каква националност имат. Според тези данни ромите в страната са 200 хиляди. Според мен хората с македонско самосъзнание са много пъти повече от официалните резултати.
Миграция и гражданско общество. Ролята на ВКБООН/МОМ в преодоляването на предразсъдъците спрямо бежанците в България. Към по-ефективна защита на правата и достъп до правосъдие за жертви на престъпления от предразсъдъци
МАРИЯ ШИШЕВА (ВКБООН): Бежанците са хора, бягащи от война, от конфликт, от преследване и търсещи закрила. Основната разлика между бежанците и мигрантите е, че бежанците не могат да се завърнат в държавите си на произход, защото се страхуват от нарушение на техни човешки права – правото на живот, ако там е война, или правото на свобода и сигурност. Мигрантите за разлика от тях може да търсят икономическо благополучие, но могат да се завърнат в държавите си на произход, защото там не ги грози преследване. Поради специфичната позиция на бежанците международното законодателство е разпоредило законови изисквания за отношение към тях. В глобален мащаб всяка година нашите резултати за принудителното разселване показват, че броят им се увеличава. За 2018 г. по целия свят има 25,9 млн. бежанци и 3,5 милиона търсещи закрила, тоест лица, които в момента са в процедура, след която ще бъде определено дали да им се предостави международна закрила. Общо разселените лица са 70 милиона. В България контекстът е доста по-различен.
В глобален мащаб цифрите са големи. Повече от 80% от тези 26 милиона бежанци се намират в развиващи се държави, най-често съседни на държавите, в които има конфликт. В България за разлика от пика през 2015 и 2016 г., когато имаше почти 20 хиляди потърсили закрила лица в нашата държава през всяка от тези години, наблюдаваме огромно намаление: през 2017 г. 3700 души са потърсилите закрила, през 2018 г. – 2536. До 31 август 2019 г. те са 1457. Основните страни на произход на бежанците са Афганистан, Сирия и Ирак.
Направихме две изследвания – през 2017 и 2018 г. относно нагласите спрямо бежанците. За преодоляване на предразсъдъците е важно да знаем какви са причините за тях. Нашите данни показват по-малко негативно отношение с намаляването на броя на потърсилите закрила. Около 43% от хората обаче все още се страхуват, че бежанците могат да извършат престъпления, 43% се страхуват , че те биха могли да разпространят своите вярвания, а 36% – че могат да разпространят болести. Въпреки намаляването на негативното отношение, свързано с броя на бежанците, то се запазва като тенденция.
В Конго сме виждали жени, жертви на сексуални престъпления. Виждали сме ужасяващи кадри с хора, които преминават през Либия. За България – нека да си припомним реакциите в Елин Пелин, Белене, Широка лъка при опитите за настаняване на бежанци, включително на семейства с деца и непридружени деца. Бежанците са подложени на дискриминация и нетолерантност през целия цикъл на тяхното разселване. Това не се прекратява когато стигнат в държавата, в която търсят закрила. Там също правата им не са гарантирани.
Ще Ви „преведа“ по пътя на бежанеца в България. Едно от основните предизвикателства е достъпът до територия. За да бъде определено дали сте бежанец, трябва да имате достъп до територия и до процедура, в която да се прецени дали се нуждаете от международна закрила. В много международни доклади се споменават инциденти, свързани с принудително отблъскване, и нарушения, свързани с достъпа до права по границата. Нашата организация докладва такива инциденти на властите. За съжаление едно от предизвикателствата е, че жертвите не желаят да подадат официално оплакване по разбираеми причини – страхуват се от последиците. Всяка държава има право да предприема мерки за защита на границите си, но това не трябва да бъде за сметка на правото да се потърси закрила.
И нещо положително – голям процент от обществото смята, че България трябва да приема бежанци, бягащи от война (43%) и чиито човешки права са нарушени. 34% от обществото заявяват, че не желаят бежанци и мигранти да имат достъп до страната ни.
Веднъж подали молба за международна закрила, бежанците се настаняват в регистрационно-приемателни центрове на Държавната агенция за бежанците. Там те също имат ограничение на правото на свободно придвижване. Дори в центровете бежанците не са в безопасност.
Ще дам един пример. През март 2018 г. трима иракчани са нападнати от 10 души, докато пазаруват в магазин в близост до регистрационно-приемателния център във Враждебна. Един от тях има значителни наранявания, но отказват да подадат официално оплакване. Има реакция на полицията – дадена е патрулна кола, която дежури около центъра в определени часове. Хората са посъветвани да излизат от центъра и да пазаруват, когато полицейската кола е там.
Освен застъпничество за подобряване условията на прием и гарантиране правото на свободно придвижване, полагаме усилия да противодействаме на фалшивата информация относно издръжката на бежанците. Има усещане, че те получават много повече от българските граждани, дори повече от средната месечна заплата. Това не е вярно. Те получават храна, подслон и 20 лв. на месец. Идеята е не да има някакво противопоставяне, а да се обединим около позицията да има равен достъп до права, достойно заплащане и пенсии за всички. Важно е информацията да се чува, защото сега всички са запомнили една погрешна информация – че издръжката на един бежанец е над 1000 лв., въпреки нашите усилия да представим реалната картина.
Особено уязвима група са непридружените деца. Те нямат достъп до настаняване в рамките на националната система за закрила на детето, въпреки че по закон такова им се полага. Колегите от МОМ могат да разкажат за техните усилия за подобряване на условията в регистрационно-приемателните центрове на Държавната агенция за бежанците. Тъй като това са деца, те би следвало според международните стандарти да имат достъп както всяко българско дете.
Споменах случая от Широка лъка отпреди няколко години. Имаше опит там да бъдат настанени две непридружени деца от Афганистан в социална услуга от резидентен тип. Имаше обаче сериозна негативна нагласа от местното население, тези деца бяха преместени в друг град.
Последният случай е позитивно решение и получаване на статут. Може би се питате колко са бежанците у нас, получили закрила. България все още е транзитна страна. Цифрите, които сте чували – 20 хиляди бежанци през 2015 и 2016 г. и 2000, които имаме през последните години, в голямата си част вече не са в България. По наши изчисления у нас към момента има около 2 000 бежанци – бройка, с която бихме могли да се справим. За съжаление от края на 2013 г. България няма интеграционна програма за хората, получили закрила. Преди това имаше. Малко хора знаят, че от 2007 г., когато много държави от Европейския съюз дори не бяха мислили да създават такива интеграционни програми, ние имахме програма за интегриране на бежанци. Тя се осъществяваше добре, но имаше малък обхват – около 20 души. Тази програма бе прекратена. В момента лицата, получили закрила, не получават никаква целева подкрепа. Нямат достъп до социални жилища поради пречки в законодателството. Те имат достъп до пазара на труда, но извън центровете на ДАБ няма възможност да се изучава български език, а процедурата за това за един сириец е в рамките на 6 месеца. За този срок се очаква от него да научи български, да си намери работа и да бъде самостоятелен.
ВКБООН подкрепя интеграцията, но сериозна подкрепа от държавата липсва. Има риск от бездомност при отказа да се дават жилища под наем на бежанци. Около 34,4% от хората смятат, че има нужда от такава подкрепа, че бежанците могат да се интегрират само ако има подкрепа от местните хора, но 48% смятат, че бежанците никога не могат да се интегрират заради културни различия.
Запитахме хората дали биха приели да имат за колега или началник бежанец. Никой не иска да има такъв колега, особено пък началник бежанец. Това означава ли, че няма възможности и надежда? Не мисля, че е така. Много хора протегнаха ръка на изгоненото от Елин Пелин семейство. Когато децата на бежанците тръгнаха на училище, преобърнаха нагласите на местното общество. В Харманли имаше нагласа, че бежанците не искат да учат. Когато преди две години децата им тръгнаха на училище заедно с българските деца, нещата се промениха. Студенти от журналистическия факултет ще представят на днешния форум книгата, която написаха. Срещите и общуването с бежанци са потенциал за преобръщане на негативните нагласи. Ще цитирам една жена от селото, която приюти изгонените бежанци от Елин Пелин: „Когато разбрах, че са сирийци, бях малко стресирана. В рамките на седмица опознах тези хора и ми станаха любимци. Всяка вечер се събираме на нашата маса, говорим си до късно и свикнахме едни с други.“ Има много други позитивни истории и начини за повишаване информираността на обществото, които ВСБООН прави, законодателни промени, където такива са необходими. Споменах достъпа до жилища, до социално подпомагане. За мен най-простото послание е, че човешките права не са привилегия.
КРАСИМИР КЪНЕВ: При Вас има ли информация колко досъдебни производства са образувани за престъпления от омраза или други престъпления спрямо кандидатите за убежище или бежанци?
МАРИЯ ШИШЕВА: Нямаме такива данни. Преди няколко години излезе доклад на „Амнести интернешънъл“ по тази тема. Към България бяха отправени доста препоръки в тази насока. Затова продължаваме да препоръчваме на властите да имат предвид този въпрос, когато става въпрос за атаки срещу търсещи закрила и бежанци.
Събираме информация не за престъпления, а за конкретни инциденти, свързани с достъпа до територия, с упражнено насилие от властите.
МИЛЕНА НИКОЛОВА (Международна организация по миграция -Мисия в България): Ще подчертая и аз,още веднъж, разликата между бежанец и мигрант. Мигранти са всички хора, които живеят извън държавата си на произход и са напуснали държавата си по най-различни причини – търсене на работа за по-добър поминък, икономически причини, студенти. Бежанците бягат от страх от преследване. В сферата на дейност на нашата организация включваме подкрепата за пострадалите от трафика на хора, която е все по-набъбваща група. Това са не само хората, пострадали от сексуална експлоатация, но и хората в зависимости –трудова експлоатация, например, която наричаме „модерното робство“. Хората от тези групи са в уязвимо положение, без значение дали са български граждани, без значение, че организации като нашата ги подкрепят да се върнат. Има различни програми за рехабилитация и реинтеграция. Тези хора са в риск от маргинализация и от ревиктимизация, защото е много лесно пак да се превърнат в жертви.
Какво значи другост и как реагира човек, който не се чувства приобщен, чувства се различен, друг? Разграничителните линии между „нас“ и „вас“ вървят на много нива в обществото. Казвам това не като професионалист, а като човек, като майка, като съсед. В предизборната кампания за местните избори ми прави впечатление, че навсякъде кандидатите за кметове пропускат крайните квартали и се фокусират само върху хората от центъра. Аз живея в кв. „Надежда“ в София – изключително мултиетнически. Ако се разходите в Северния парк, ще видите страшно много мигранти, които изглеждат различно от нас. Най-много са китайците (може би заради световния търговски център „Илиянци“), но има и хора от Пакистан, Бангладеш, Афганистан, Ирак, Сирия. Аз живея в квартала от близо 30 години, но не съм видяла кандидат за кмет на София да дойде и да разговаря с хората от този квартал и да направи опит да им обясни, че освен в центъра на града и на жълтите павета, и периферията и нейните жители – ние, жителите на крайните квартали, сме част от този град. Казвам това, за да дам пример на колко много нива вървят различията, другостта.
Ще Ви разкажа една моя лична история. Наскоро бях във Вършец – много приятно малко градче. Тръгнах спонтанно, без резервация. В търсене на място за пренощуване, седнахме с приятели да вечеряме. Градът беше пълен с туристи. На нашата маса след малко дойдоха други хора. Продължихме да си говорим, но темите, които засягахме, бяха свързани с различни социални въпроси, включително и с малцинствата. После приятелите ми казаха, че съм споменала думата „цигани“, а хората, които са седнали на нашата маса, също били цигани. Отвърнах, че съм забелязала, а приятелите ми казаха: „Ето, това е най-висшата форма на расизъм, че ти си разпознала веднага различието“. Да, сигурно, но след като те ми казват, че това са роми, значи и моите приятели са видели разликата незабавно. Казвам това, защото ние веднага разпознаваме различните от нас. Стереотипите са нещо, което не е задължително лошо, но то работи така, че ние си казваме: „Този е такъв, другият – друг.“ Отношението ни към тези хора стъпва на първоначалната категоризация. Срещу това трябва да се борим.
Следваща история. Преди три години реших да запиша магистратура, защото преди това имах магистратура в Журналистическия факултет, която не завърших. Дипломната ми работа беше на тема „Интеграцията на хората от трети държави“ – как се случва, възможна ли е, не е ли възможна, какво правим. Трябваше да има проучване. Отидох в Харманли (2015 – 2016 г.), когато все още мигрантската бежанска вълна към България беше силна. Трябваше да имам интервюта с местни хора, българи, и с хора от трети държави, за да проверя възможна ли е интеграцията. Ходих няколко пъти в Харманли, влязох в регистрационно-приемателния център, разговарях с мигранти (чрез превод от доброволци) и с българи. Събрах доста мнения. Хората се страхуват от неща, които не познават. Когато хората нямат контакт помежду си, защото не са се срещали, първосигналната реакция на мнозинството е: „Това са чужденци, терористи, изглеждат по друг начин, вдигат много шум, мъжете ходят на тумби.“ Когато хората не се познават, те се страхуват едни от други. От случайно срещнати граждани на Харманли, които са имали досег с тези мигранти, чух доста различни неща, позитивни, смекчени. Мигрантите разказваха, че на тях България им харесва, че намират българите за много симпатични, въпреки че част от тях разказаха потресаващи истории относно достъпа до територия и как са били отблъсквани назад през граничната бразда. Това се е случвало със сериозно насилие. Въпреки това хората бяха доста позитивно настроени към нас.
Беше спомената тенденцията на намаляване на речта на омраза, на неприемането на мигранти от българи. Струва ми се, че това не е така и че има обратно пропорционална тенденция – колкото повече намаляват мигрантите и бежанците като брой, толкова повече негативното говорене нараства и дискурсът се втвърдява. Това е заради социалните мрежи, политическото говорене и заради медиите.Не знам доколко средата търпи насищане на този негативен дискурс. Струва ми се, че в социалните медии говоренето се втвърдява. Наскоро в „Гардиън“ четох споделяне от хората, които работят за фейсбук като модератори на съдържание. Те казват, че четейки серии от коментари, за да преценят дали в дадено съдържание има порнографски или ксенофобски елемент, за да се намесят, след това те самите имат нужда от психотерапевтична подкрепа. Наблюдават, че заради социалните мрежи крайно дясната, ултраконсервативната вълна нараства. Според мен ние трябва да сме много внимателни към езика, към начина, по койтоназоваваме нещата, защото носим отговорност пред себе си, пред своите деца, пред мигрантите, пред малцинствата, пред хората от ЛГБТИ общността, пред жените в уязвима позиция.
Преди време се запознах с едно проучване, което касаеше нагласите към мигрантите в България. Под 30% от респондентите бяха заявили, че биха приели в България да идват бежанци, а над 70% от същите респонденти твърдяха, че с радост биха живели и работили навън. Това показва, че самите ние не разпознаваме, че всеки от нас може да стане мигрант извън България.
Важно е да се „разделяме“ със собствените си стереотипи и предразсъдъци, да си даваме сметка, че всеки може да бъде друг в зависимост от гледната точка и да се стараем да сближаваме разделителните линии, които ни карат да се чувстваме други.
РАДОСТИНА ПАВЛОВА (Център за правна помощ „Глас в България“): Нашата неправителствена организация съществува от 2009 г. Ние предоставяме безплатна правна помощ на бежанци, мигранти и хора, търсещи закрила в България, основно по техните бежански и други производства и случаи, свързани с миграцията. В нашата работа ние не разграничаваме статута на съответния човек. Затова по-нататък ще използвам събирателното понятие „мигранти“. Когато има правонарушения на границата, разграничението не се прави.
Това, което различава мигрантите като категория, е, че те са единствената група, срещу която има официална държавна политика за намаляване на притока на тази група. Политиките в това отношение са подкрепени от дехуманизиращо говорене за мигрантите. Употребява се изразът „миграционен натиск“. Негативният начин на описване на тези хора започва от политиците. Вече сме на етап, когато това е тривиализирано. Има пасивност към тази група от другите хора, които знаят, че не е редно да се реагира негативно. Отвъд пасивността бих казала, че е опасно човек да се противопостави на възприетата норма. Ако кажеш, че и това са хора, следват вербални атаки.
Това отношение се оправдава и от самите мигранти. Те възприемат себе си като обект на негативна реакция. Много хора, които влизат в България, са отблъсквани няколко пъти на границата, преживяват различни степени на насилие (или ако не е имало насилие, просто са връщани), което приемат за нещо нормално и опитват пак, докато успеят да преминат. В мнозинството от случаите минават през центрове от затворен тип на МВР, близки по същество до затвор, въпреки че не са извършили престъпление. Това е административна мярка. След като са преминали през този процес, мигрантите гледат на себе си като на хора, които по някакъв начин са заслужили това отношение – остават оправдани политики на отблъскване и депортация, както и престъпления на индивиди срещу хора от тази група, които остават безнаказани, дори в някои случаи са държавна политика.
Ще Ви запозная с няколко случая на престъпления от омраза, където нашият Център за правна помощ „Глас в България“ се е опитвал да направи нещо. Първият случай е от края на 2015 г. Тогава имаше серия от нападения срещу бежанци, най-вече мъже от африкански произход. Един от тях беше клиент на нашия Център за правна помощ – беше намушкан с нож. Беше в болница. Работихме с този човек дълго време. Той имаше голямо доверие в нас. Щяхме да продадем жалба, трябваше само малко да се оправи. Когато обаче се почувства по-добре, той напусна страната по най-бързия начин.
Вторият случай също е от периода 2015 – 2016 г. Човекът беше настанен в
Транзитния център – Пъстрогор, единственият транзитен център в България, на българо-турската граница за регистрация, настаняване и провеждане на процедура в граничните райони. Беше дошъл в София по здравословни причини. Полицай му беше зашлевил шамар на улицата, близо до Лъвов мост. По негови думи не бил направил нищо. Този човек, също от африкански произход, имаше силно развито чувство за справедливост. Не можеше да приеме, че това може да се случи в Европейския съюз. Започнахме да работим по подаването на жалба. Установихме, че полицаят е бил от жандармерията. Имаше и свидетел футболист – френски гражданин. Тогава човекът имаше проблеми, че е напуснал бежанския център в с. Пъстрогор. Прекъснаха му процедурата. Не можеше да си направи операцията, която се налагаше да направи. Тези неща взеха превес. Последствия нямаше и в този случай.
Последният тъжен случай беше с група хора – 10 човека, презаселени от Италия. Предстоеше да им дадат статут в България, което стана. С моите колеги решихме да им помогнем при тяхната интеграция. Те бяха шокирани къде са попаднали. Не бяха минали през границата. Беше им трудно. Страхуваха се, че са тъмнокожи, че вървят в група. Тогава се случи лош инцидент . Бяха настанени в регистрационно-приемателния център в София в кв. Враждебна. Един ден към центъра във Враждебна идвали хора с кола и бяха ударили целенасочено един от мигрантите, който беше закаран в болница. Впоследствие те също напуснаха страната.
Тези примери илюстрират престъпления от омраза, чиято цел са мигранти – бежанци. Един от проблемите за бежанците е страхът от властите, особено когато са с несигурен статут. Друг проблем е неумението им да се справят със системата. За всички нас бюрократичните процедури са трудно нещо, а какво остава за хора, които не знаят езика. Техният основен проблем е свързан с оценяването и получаването на статут, за да могат да стигнат до друга държава, където смятат, че ще имат по-добри шансове. Това, че някой е зашлевил шамар на някого или го е намушкал с нож не е най-важното нещо за тях.
Какво смятам, че би могло да правим по-добре? Когато даваме правна информация, трябва да говорим, че не е редно мигрантите да бъдат обект на обиди или посегателства, а когато се случи такова нещо, има пътека за търсене на отговорност. Трябва да бъдем по-координирани в действията си. Например нашата организация не е специализирана в наказателното право. Затова сме реферирали случаи към БХК,например, понеже имат експертиза. Правим сериозни стъпки към по-добро докладване и събиране на информация. Трябва да направим следващи стъпки, за да имаме по-добра статистика и по-добра база данни, за да можем да адресираме тези казуси. Трябва да работим индивидуално с хората, обект на агресията, защото когато са окуражени, те докладват. Трябва да ги насърчаваме и подкрепяме да търсят правата си.
КРАСИМИР КЪНЕВ: Има много случаи на пребити хора от полицейски служители в центъра на София – със спукано тъпанче на ухото, със свидетели, с взето удостоверение, но в момента, в който потърсилият убежище се оправи здравословно, „хваща пътя“. Трябва да се постъпва мъдро в такива случаи, изхождайки от най-добрия интерес на бежанеца.
Омраза в ефира и в интернет Актове на расизъм и действия от ксенофобски подбуди. Как българското и международното законодателство третират езика на омразата?
ЙОАНА ИВАНОВА (студентка): Ние сме студенти по книгоиздаване от втори курс във Факултета по журналистика и масова комуникация към СУ „Св. Климент Охридски“. Ще говорим за книгата ни за бежанците в България : „Отвъд преградите“. Издадохме я като част от учебната програма по дисциплината „Учебно издателство“ – майсторски клас, с ръководител Георги Александров. Книгата е продукт на два семестъра работа. Ние, 20 студентки, сами написахме текстовете в книгата и сами я издадохме. Наше дело са не само текстовете, но и цялата издателска подготовка.
Преминахме през всички процеси на работата – написване и редактиране на текстовете, страниране на книгата, изработката на корицата. Изготвихме маркетингов план. Сами си направихме премиерата. В процеса на работа направихме издателство. Имахме редакторски отдел, производствен и маркетингов отдел. Всеки отдел имаше ръководител. Всяка от нас заемаше определена позиция. Аз бях директор на издателството, а Полина Валентинова беше главен редактор. Нейната задача беше да се погрижи книгата да изглежда добре. Преди нас е имало само три издадени студентски книги. Темата на предишните книги е била свързана с книгоиздаването, докато ние направихме нещо различно като избрахме социално насочена тема.
ПОЛИНА ВАЛЕНТИНОВА(студентка): Това, което прави нашата книга специална е темата за бежанците. Бяхме много неподготвени и незнаещи. Това, което е подтикнало г-н Георги Александров да ни даде тази тема, е бил кандидат-студентски изпит, работи от който е проверявал и е срещнал негативни нагласи на кандидат-студентите към мигрантите в България. Идеята беше да съберем истории и мнения за бежанците и да ги представим в книгата си. След като се срещнахме на живо с хора, потърсили убежище в страната ни, осъзнахме, че идеята наистина си е заслужавала. Затова сега сме тук, за да ми покажем и разкажем за нашия поглед към бежанците.
В книгата има 20 текста, от които 19 са истории на бежанци, вече интегрирали се в България и вече са спокойни да разкажат историите си. Някои вместо името си използваха псевдоними. Хората са от Афганистан, Ирак, Сирия. Разказват за своите премеждия и трудности по пътя си към България. Книгата съдържа и интервюта и разкази на хора, които са им помогнали да се интегрират или са им подали ръка. Това са хора от Държавната агенция за бежанците, ВКБООН, Съвета на жените бежанки. Те посвещават времето си да помагат на бежанците и хората, които търсят закрила.
Един от текстовете е на доц. Антоний Гълъбов, споделя своята гледна точка на социолог, не толкова емоционална, колкото нашата. Ние се опитахме да комбинираме историите, защото решихме, че историите на хората, които са избягали от своите домове далече от България и са потърсили закрила, и на хората, които живеят тук и им помагат, са еднакво важни. Посетихме и един бежански център в София, кв. „Военна рампа“. Бяхме гости на коледно тържество…
ЙОАНА ИВАНОВА: Идеята на книгата „Отвъд преградите“ е да покаже човешки истории. Заслужава си да се прочете, та всеки от нас да се замисли. Горди сме с направеното. Получихме голям отзвук и книгата бе представена на няколко културни и научни събития: Кръгла маса „Политика за развитие и журналистика за развитие“, Конференция по интеграционна политика „Механизъм за координация и добро прилагане“, изложба „Самоличност“, организирана от ВКБООН и открита в Деня на бежанеца, среща „Академичната общност в помощ на интеграцията на бежанците“. Предстои ни посещение в Института по етнология към БАН. Имаше голямо отразяване от медиите – вестниците „Политика“ и „Стандарт“ публикуваха информация за книгата ни. Участвахме в няколко програми на БНР. Бяхме поканени и в Сутрешния блок на БНТ заедно с преподавателя ни. На 3 юни 2019г. се състоя и премиерата на книгата ни в клуб „Перото“ на НДК, на която дойдоха над 200 души. Сред гостите на премиерата бяха много от героите на книгата – както бежанци, така и хора, които им помагат да намерят тук своята втора родина. Мишел Марта от сирийския град Алепо развълнува присъстващите с емоционалните си думи за приема, който е намерила в България. На сцената към нас се присъединиха и ръководителят на представителството на ВКБООН в България. – Матайс льо Рут, който говори за съпричастността, която сме изразили чрез своята книга. Социологът Антоний Гълъбов изказа убеждението си, че „Отвъд преградите“ ще допринесе за промяна на отрицателните нагласи към мигрантите в България.
Наясно сме, че една книга не може да промени нагласите на хората за бежанците в България, но четейки книгата, хората могат да се замислят и да гледат на бежанците без омраза.
НИКОЛЕТА ДАСКАЛОВА (Фондация „Медийна демокрация“): Темата за езика на омразата присъства в изследванията на медийната среда, които Фондация „Медийна демокрация“ прави системно. Много концентрирано наблюдение върху езика на омразата беше направено преди три години. За период от година и половина трябваше да направим специализиран мониторинг на медийно съдържание и да потърсим примери за слово на противопоставянето. Това беше най-неприятният период в моя опит като медиен наблюдател.
Изразяването на нетърпимост е стратегия, която съблазнява голям кръг от медии. Омразата е печеливш инструмент в публичното пространство. Конструира се много лесно. Евтино е, не изисква голям ресурс, но носи силен емоционален заряд, експресивност, драматизъм и така привлича аудитория. Езикът на омразата има комерсиална употреба. Голям кръг от медии търсят такъв тип говорители, не толкова с идеологически цели, а за да произвеждат драма и да привличат аудитория. Езикът на омразата се продава. Често това се случва не през самите журналисти, а през целенасочено канени и интервюирани гости със склонност към по-остър и нетолерантен език. Посланията не са директно изразявани от медията, но тя не е безобидна, защото тази практика е продукт на нейната редакционна политика. Счита се, че коректният език е скучен, непривлекателен.
Какво провокира езика на омразата? Идентифицирахме рискови събития, които покачват употребата на подобно слово:
На първо място – действията на политически лидери и формации. Тук в най-голяма степен на риск се откроява националистическата идеология. Тя облича разбирането си за патриотизъм в реторика на нетърпимост срещу етнически, расови и културни несъответствия с представата за етнически чистия българин. Присъщо е чувството за собствено превъзходство, изграждането на траен негативен образ на различните малцинства. В ситуация на напрежение тази националистическа идеология предлага бързи категорични решения, които обикновено са в противоречие с основни човешки права.
През последните години радикализмът все по-често се нормализира. Употребява се от политически формации, които претендират да защитават по-умерени ценности, независимо дали са в ляво или дясно. Така езикът на враждебност разширява обхвата си.
Другите рискови процеси са външнополитическо напрежение, граждански конфронтации. Действията на правозащитни организации и активисти също се оказват рисков фактор, защото защитата на малцинствата редовно се превръща в повод за ескалация на език на омраза срещу защитаваните обекти, паралелно с това на засилена враждебност срещу организациите, които се застъпват за правата им. БХК със своята дейност, например, става повод за създаване на враждебната среда, в която организацията е принудена да действа. Публичното противопоставяне на използването на езика на омразата, на ксенофобията и расизма, води до нарастващ негативизъм срещу говорителите на толерантността. Правозащитниците традиционно са упреквани в обратна дискриминация, тоест във фаворизирането на малцинства за сметка на мнозинството.
Къде най-често се среща езикът на омразата? В телевизията, защото тя е най-следената медия в страната. Анализът на съдържанието показва, че най-висока концентрация на език на омраза има в жълтите и партийните издания. С най-висок риск е интернет като цяло – социални мрежи, коментари на читатели, онлайн платформи с жълт и националистически профил. Тези канали са с висока степен на пропускливост помежду си. Онлайн медиите и спонтанните мнения на потребителите все по-често си влияят и взаимно се захранват със съдържание и внушения. Така реториката на враждебност, продуцирана от медиите, се преплита с изразяването на омраза от гражданите.
Поискахме активисти и журналисти да ни разкажат къде най-често срещат езика на омразата. Поставихме въпроса: кои групи най-често използват подобен език? На първо място – гражданите в социалните мрежи, след това – футболни агитки, политици, журналисти.
Кои са основните обекти? Тук резултатите до голяма степен се припокриват със споделеното от изследванията през годините на „Отворено общество“. На първо място ромите. Отношението на нетърпимост към тях е постоянен процес. Има насищане на информация по теми, свързани с битова престъпност, новини за организирана престъпност, послания, които представят ромите в плана за социални придобивки и злоупотреби, съдържание, в което ромите са свързани с оскверняване на християнски, културни и исторически обекти, роми, проявяващи жестоко отношение към животни и т.н. Подобна информационна рамка създава устойчиви негативни стереотипи, които много трудно могат да бъдат разчупени.
Друга уязвима група са сексуалните малцинства, най-вече хомосексуалните мъже. Хомофобските изказвания се възпламеняват традиционно около организирането на София-прайд. Много силно съсредоточаване върху хората с различна сексуална и полова идентичност настъпи миналата година около скандала с Истанбулската конвенция. Тогава се роди криворазбраният образ на джендъра. Наблюдава се вълна на агресивен консерватизъм, който е пазарно ориентиран. Консерватизмът се присмива на феминизма и дори апелира към отнемане на вече спечелени права от страна на жените. Това все по-често се вижда в медийното съдържание.
В периода 2013 – 2016 г. ромите държаха лидерското място като мишена на атрактивност с бежанците и мигрантите и с терористичните атаки в Европа. Бежанците и мигрантите бяха представяни като широкоспектърна заплаха – демографска, културна, религиозна, носители на болести и зараза. Езикът от типа „нашественици и пришълци“ се банализира. Сега обаче бежанците и мигрантите не са толкова на мода, колкото сексуалните малцинства.
Какви са основните техники и стратегии, с които си служат медиите, за да култивират език на омраза? На първо място – открит и недвусмислен призив за насилие и дискриминация. Характерни изрази са: „смърт на…“, „да изгоним…“, „на сапун“ и т.н. Контекстът на употреба е силно унижаващ. Атакува се човешката същност на споменаваната група.
Друг подход е изразяването на превъзходство спрямо атакувания обект. Често срещани са упреци в диващина, недоразвитост, примитивност, изостаналост. Същевременно се отричат всякакви възможности за прогрес или поправяне. Другите са изначално второстепенна категория спрямо нас – ние сме нормата, те са отклонението. Защитата на сигурността е най-силният аргумент в националистическата реторика на омраза към други национални държави на мигранти. Нежеланите субекти са представяни като агресори, нашественици, напаст, терористи, дори в ситуации, когато рискът е необоснован. Изразяват се послания, които целят да внушат, че местното население е застрашено, че има нужда от бърза и мощна защита.
Друга стратегия е обвинение за негативно влияние на една или друга малцинствена група върху обществото, примерно те са престъпници или социални паразити, които отнемат от ресурсите и благата на мнозинството. Правят се противопоставяния от различен порядък – от една страна етническо малцинство, а от друга страна пенсионери, деца, болни. Ето някои заглавия: „Цинично е 35 лв. детски за българче, а 1100 лв. за сирийче“, „817 пришълци неправомерно харчат парите за над 6000 български пенсионери“, „Циганин преби баба“.
Друг подход е създаването на негативен имидж на основата на стереотипи и предразсъдъци. Акцентира се само на определени негативни черти на атакуваното малцинство. С течение на времето това формира устойчиви клишета, които трудно могат да бъдат опровергавани. Позитивните примири се пренебрегват или се интерпретират като форма на изключение от общото правило. Една от техниките за поддържане на подобен неблагоприятен имидж е използване името на даден етнос, националната религия или друга ключова идентичност като определение за процеси и явления с негативен характер – цигания, арабески с чаршафи и т. н. Има и тенденциозно подигравателно отношение – системно изразяване на присмех и подигравки към определени уязвими групи. За основа на подигравателния език често си служат с аналогии и примери от популярната култура – пришълци, и от животинския свят – свине, маймуни. По този начин се постига чувство за превъзходство.
Използва се пропагандна дезинформация. Фалшивите новини не са само от последната година. Съчиняват се компромати, спекулира се с данни, които не могат да бъдат проверени. Сред примерите е спекулацията, че се продават либийски портокали, в които терористи са инжектирали кръв, заразена със спин. Опровержението на подобни „бомби“ отнема дни, изисква ресурс, а този тип „новини“ задвижват вълни от граждански страсти и допълнително радикализират публичния дискурс.
Друг подход е вулгаризирането и изопачаването на правозащитната реторика – преливане на омраза от защитаваните малцинства към защитаващите ги. Аргументите на правозащитниците са подигравани и изопачавани, за да омаловажат необходимостта от отстояване на човешките права. Деформирането на правозащитния език е лексикално. Свикнахме да се наричаме толерати, либерати.
Най-трудната за диагностициране техника е завоалираната враждебност. Служи си с реторически уговорки, за да не бъде идентифицирана като език на омраза, да не бъде търсена отговорност от автора. Внушението за нетърпимост се изгражда в общия контекст на посланието и в системното и небалансирано поднасяне на информацията, в която е застъпена само позицията на негативизъм. Пример – Ангел Джамбазки. Политикът много умело внушава подобни неща, без да може да се каже, че директно използва език на омраза.
Политически некоректният език има претенцията, че казва нещата с истинските им имена, но анализът на съдържанието показва, че се използва принципът на преувеличението, радикализират се представи за явления и процеси, създават се картини на катастрофичност. Мигрантите се представят като явление, което ще завладее Европа, ще заличи демографски европейците. Пример от в. „Уикенд“ – „Когато тези орди започнат да превземат опразнените села и започнат да се заселват в изоставените селски къщи, фасулска работа е да ни вдигнат във въздуха или да избият цели семейства с децата им, отишли на организирани представления през уикенда“. Този език често размива образа, който визира, не назовава нещата с истинските им имена и често не се знае кой е атакуваният обект.
Избягва се очертаването на точни контури, защото това изисква аргументация. Подобен тип практики изкривяват и влошават качеството на медийния плурализъм. Превръщането на омразата в атракция консервира проблемите в състояние на неразрешимост.
При превенцията се очертават две генерални виждания за подобряване на ситуацията. Първото е изискване за по-строги мерки, превенция чрез санкциониране, регулация и рестриктивна намеса от страна на институциите. Второто виждане е, че санкциите и назидателните политики по-скоро биха постигнали обратен ефект. По-подходящи биха били кампании, които изобличават езика на омразата през иронизиране на неговите говорители. Респонденти предлагат противодействие чрез игри, забавления, изкуство, които да включват представители на различни групи. Няма консенсус по този сериозен теоретичен дебат. Има различен опит в Европа и Съединените щати. В Европа тенденцията е по-скоро към засилване на регулацията. През 2016 г. Европейската комисия и 4 големи дружества (Фейсбук, Майкрософт, Туитър и Ютюб) представиха Кодекс на поведение за противодействие на незаконните изказвания онлайн, пораждащи омраза. Част от прилагането на този документ е периодичен мониторинг в каква степен въпросните онлайн платформи реагират на сигнали за използването на език на омраза. Данните показват, че през декември 2016 г. съответните компании са анализирали 40% от посоченото съдържание в рамките на 24 часа и са изтрили „езика на омраза“, докато през декември 2018 г. делът на анализираното съдържание в рамките на 24 часа е почти 90%. Има съпротива срещу това, защото се третира като цензура. Големият дебат тук е за баланса между свободата на словото и цензурата.
ВЕЛИНА БАРОВА (Фондация „БлуЛинк“): Една от ключовите области на действие на БлуЛинк е журналистиката в обществен интерес. Аз съм заместник-редактор на двете ни електронни издания – Евромегдан и англоезичното BlueLink Stories. Когато говорим за език на омразата, потърпевши са не само хората, които принадлежат на определени групи, а и онези от нас, които ги защитават. Фондация БлуЛинк е създадена преди вече 20 години с мисията да използва информационните технологии, за да подпомага демокрацията, гражданското общество, ценностите на Обединена Европа и опазването на околната среда. Като част от тази мисия ние искахме да подпомогнем гражданското общество и онези организации, които защитават правата и демокрацията и са обект на натиск.
В края на миналата и началото на тази година БлуЛинк осъществи проект, озаглавен: „Свободно слово срещу реч на омразата“. Целта на изследването и на доклада от него, беше да видим механизмите, методите и последствията от онлайн натиска и речта на омразата срещу гражданските активисти. Фокусирахме се върху онези организации, които са най-потърпевши. През последната година организациите, които се борят за правата на ЛГБТИ-хората, за правата на жените, малцинствата и мигрантите, са много по-сериозно засегнати. Фокусирахме се и върху организациите, които се борят за опазване на околната среда, тъй като те от много по-отдавна са обект на такъв натиск.
Изследователите, работили по доклада, са Тодор Ялъмов и Емилия Славова – преподаватели в Софийския университет, и Павел Антонов и Ксения Вахрушева от БлуЛинк. В рамките на изследването беше разпространен въпросник до активисти и представители на граждански организации, работещи в тези области, и беше проведена работна среща, на който събрахме на живо представители на някои от най-засегнатите организации.
Преживените форми на натиск, за които споделиха респондентите включват: обиди и псувни през лични съобщения, включително смъртни заплахи; обидни коментари под техни авторски статии в блогове или други платформи, на които те са модератори; коментари за външния им вид и личния им живот – неща, които нямат нищо общо с тяхната работа или с темата на тяхната статия; обвинения в лъжи; докладване на профилите им във Фейсбук (което води до това временно да нямат достъп до съдържанието си); създаване на фалшиви профили и разпространяване на съобщения от тяхно име; публикуване на снимката им и информация за тяхното местонахождение в анонимни блогове на футболни ултраси, което е пряка заплаха за тяхната сигурност. Има заплахи и за премахване на конкретно съдържание и хакерски атаки срещу сайтовете на организациите и активистите. Респондентите смятат, че тези форми на натиск са пряко свързани с работата им и това е начин да бъдат сплашени и репресирани заради това, което правят.
Като сериозен проблем виждат легитимирането на езика на омразата, включително в медиите, където е важна печалбата. Един от респондентите добавя още, че речта на омразата се легитимира от най-високите етажи на властта и онези, които я използват, няма как да знаят, че в нея има нещо нередно. Друг респондент подчертава липсата на последствия за хората, които използват реч на омразата, което прави активистите особено уязвими.
Въпреки че виждат някои случаи като решения на индивидуални личности, които са намерили начин да изразят най-негативните си черти онлайн, ясно се наблюдават и координирани форми на атака, свързани с конкретни и важни кампании и каузи.
Активистите споделят за различни мерки, които са предприели срещу онлайн натиска – игнориране; докладване на администратори във Фейсбук; блокиране на хора в социалните мрежи;информиране на останалите за недобронамерени потребители; помощ от хостинг-компании за възстановяване на изтрита информация; правна помощ; сигнали до прокуратура и специализирания отдел „Киберпрестъпност“ към ГДБОП.
За съжаление обаче повечето от тях споделят, че не виждат смисъл от тези мерки и не могат да споделят успешни примери за преодоляване на онлайн натиска. Споделиха, че когато са се обърнали към институции, не е имало реакция. Най-успешната история, съобщена на работната среща, беше на журналист, спечелил дело срещу онлайн сайт, който е разпространявал клевети срещу него.
Активистите смятат, че трябва да се направи ясно разграничение между инцидентните мнения, които може да са недобре обмислени, и целенасочената реч на омраза, като към тях трябва да се действа по различен начин. При сериозните случаи трябва да търси защита на правата по съдебен ред. Друг полезен ход, който виждат, е да направят профилите си по-видими. Когато са обект на фалшиви новини или кампания срещу тях, да се присъстват повече в Интернет, да дават повече интервюта и така да противодействат на клеветническите публикации.
По време на срещата, един от респондентите сподели за целенасочена хакерска атака срещу уебсайта на организацията, довела до намесата и на хостинг-компанията. Няма единно мнение доколко трябва да има регулации в Интернет и трябва ли да се намесват доставчиците. Докато едни смятат, че трябва да има регулации, други са убедени, че трябва да се запази неутралността на Интернет. Това важи и за регулациите на групите във Фейсбук и други онлайн платформи Едни смятат, че не трябва да има никакви регулации, а други смятат, че трябва да се изтрива и докладва всяко враждебно и нетолерантно съдържание.
Виждат се общи механизми на разпространението на речта на омразата онлайн. Ако започва с публикация в Интернет, след това се рециклира през различни профили на хора, достига до медиите и отново се връща до Интернет. Според един от респондентите, това, което един активист може да направи в Интернет, е като да стреля с прашка срещу танк; омразата трябва да бъде неутрализирана от източника ѝ, а в България това са политиците и медиите. Задачата не е лесна, но трябва да се борим.
Насилие по признак пол и сексуална ориентация. Ключови констатации и инициативи за справяне с недокладвани случаи на насилие от омраза. Регистриране на данни за престъпления от омраза
ВИКТОР ЛИЛОВ( издател): Попитали Стиви Уондър: „Голям проблем ли е, че сте сляп?“ Той отговорил: „Е, можеше и да е далеч по-лошо – можеше и да съм чернокож.“ Аз съм в добра ситуация, защото не съм от ромски произход или бежанец, така че положението не е зле. Тук съм като част от ЛГБТИ – общността. Животът на хомосексуалния мъж преминава през два етапа – първият е притеснението дали някой няма да разбере, че е хомосексуален, а вторият етап е дали всички знаят. Аз съм във втория етап.
Хомосексуалната ориентация е човешка природа. Няма ясна теория на какво се дължат различните сексуални ориентации. Има консенсус сред специалистите, че това е устойчива характеристика на човека. Мнозинството хора са хетеросексуални. Става въпрос за романтично привличане между различни полове, докато при хомосексуалните привличането е между един и същ пол. Тук започват объркванията.
Първото объркване е, че на практика много хора не правят разлика между сексуална ориентация и сексуално поведение. Сексуалното поведение е свързано със свободния избор с кого можем да имаме някакви взаимоотношения, включително и сексуални, при сексуалната ориентация такъв свободен избор отсъства. Ние сме родени по този начин. Много хомосексуални хора избират и хетеросексуално поведение, тоест живеят двойнствен живот, имат семейства, полагат много усилия, за да приличат на мнозинството. Това е заради социалния натиск, ако се разкрие каква е тяхната действителна социална ориентация. От тук започват и проблемите. Например в компания на мъже се разказват хомофобски вицове. Хомосексуалният мъж, който крие своята идентичност, също се смее на тези вицове, но се чувства унизен, че е такъв и че е принуден да се смее, за да не бъде разкрита неговата сексуална ориентация. Това се случва от деня, когато тръгва на училище, минава през казармата, продължава в работата. Много хора напуснаха България заради социалния натиск и това ежедневно унижение.
Ще споделя някои най-популярни стереотипи, свързани с различната сексуалната ориентация. Много хора смятат това за болест. Когато някой се обръща към мен, ми препоръчва да отида и да се лекувам. Едни от най-неприятните ситуации, свързани със стереотипи, са тогава, когато се поставя знак на равенство между сексуални престъпления и непопулярна сексуална ориентация. Често можете да чуете, че хомосексуалните хора са педофили. След поставянето на това равенство всеки непредубеден слушател смята, че щом човек е хомосексуален, трябва да бъде прибран в затвора или да бъде изолиран в сигурна среда, за да не навреди на останалите.
Проблемът тук е свързан най-вече със съществуващите политики или по-скоро с дефицита на политики. Не можем да говорим за политика в областта на равнопоставеността. Член 8 от Европейската конвенция за правата на човека постулира правото не само на личен, но и на семеен живот. Често втората част – семеен живот, се пропуска.
Конституцията и Семейният кодекс в България дискриминират хора с различна от хетеросексуалната ориентация и създават условия за неравнопоставеност, тоест ако искам да имам семейство, законът и Конституцията ми го забраняват.
По-неприятно е, че престъпленията с хомофобски мотиви не са обект на наказателното право и не се преследват по общия ред. Тези престъпления не се регистрират. Говорил съм с хора, лишени от свобода. Те споделят, че в затворите има престъпници, които са извършили посегателства срещу личността, включително убийства, чиито мотиви са били трансфобия и хомофобия, но това не присъства в статистиките. Липсата на подобен анализ води до липса на обществена дискусия дали има нужда от промяна на законодателството, та човешката личност, нейното достойнство да бъде защитено. Публичната дискусия не само че не се развива в позитивна посока, напротив, политици на най-високо ниво открито демонстрират хомофобска, трансфобска реч. Комбинират я с призиви за насилие срещу мигранти. Политик, понастоящем министър, говореше за ирански травестити, нахлуващи през границите. Това би било проява на неграмотно изказване, ако беше неинформиран човек, но като представител на институция той увлича цялата институция в подобна позиция. При подобно говорене и поведение във всяка нормална държава този човек би се разделил с обществената си позиция, но не и тук. Казвам това не като персонална критика към министъра на отбраната Красимир Каракачанов, а като ефект върху обществената среда, който води към пряко поощряване за насилие към бежанци и мигранти, но и към хора с различна сексуална ориентация.
В кампаниите на политиците за местните избори може би забелязахте, че част от програмата на някои кандидати е забрана на прайд-шествия („Край на гей парадите“). Разчитат на този популярен призив.
За да променим нещата, са необходими две посоки на усилия. Едната посока е от страна на гражданското общество и тези, които смятат, че равнопоставеността е ценност, която трябва да бъде защитавана, че законовата дискриминация в 21 век е недопустима и че трябва да приравняваме българските закони с Европейската конвенция за правата на човека[2] и Хартата на основните права на Европейския съюз[3]. Трябва да изискваме от политиците отговорно отношение, което да не води до нарастване на омразата в обществото. Ако не разбират това, трябва да си ходят.
АНТОАНЕТА НЕНКОВА: Хомофобското и трансфобското отношение не са български феномен. Къде е спецификата на българския случай?
ВИКТОР ЛИЛОВ: Смятам, че това е специфика на някои държави в Източна Европа, в които разбирането за право на личен семеен живот не е на нивото, на което трябва да бъде. Става въпрос за международно-правните документи, по които ние сме страна. България може би е страната с най-големи дефицити в това отношение, заедно с някои балкански страни.
РАДОСЛАВ СТОЯНОВ: Според мен такава специфика няма. Има теми, които не сме изговорили. Те касаят промяната на възгледите за обществената роля на мъжете и жените. Докато не изговорим дебата за мястото на жената в обществото, няма да достигнем до изводи какво е допустимо по отношение на сексуалността, която не отговаря на общоприетото. Ако смятаме, че за един мъж не е свойствено да бъде грижовен, да се грижи за децата, а трябва да ходи на лов и на война, докато не разберем, че това не е така, няма да разберем защо нехетеросексуалната ориентация е нещо о`кей. Това отнема време. Ако не мине време и не говорим по този въпрос, промяна няма да има.
ВИКТОР ЛИЛОВ: Стереотипите не са само по отношение на сексуалната ориентация. В огромната си част те са свързани с ролята на семейния модел. Когато човек не познава хомосексуални хора и срещне двойка мъже, пита кой е мъжът и кой е жената. Това е типичен стереотип. Архаичната патриархална представа на мнозинството за семейния модел у нас създава огромни проблеми при приемането на различията (че един семеен модел може да бъде различен, че не е задължително едно семейство да се състои от мъж и жена или хора, които изпълняват мъжка и женска роля, какви са задълженията на мъжа и жената). Огромна част от този проблем е образованието.
НАДЕЖДА ДЕРМЕНДЖИЕВА(Български фонд за жените): Аз съм директор на Български фонд за жените – една от най-активните организации по темата Истанбулска конвенция. Много хора смятат, че ние помагаме на жертви на насилие. Ние обаче сме единствената българска неправителствена организация, която подкрепя финансово други неправителствени организации в страната, за да работят за овластяване на жени. Ние сме джендър експерти. Занимават ни отношенията между половете в обществото. Работим на национално ниво и имаме поглед върху различните нужди на жените. Групата на жените не е хомогенна. Вътре в нея има подгрупи, които могат да станат жертви на престъпления или дискриминация. Като фонд не изпълняваме наши проекти, но подкрепяме други организации, които помагат на различните групи жени. Затова наричаме работата си интерсекционална. Работим за социална промяна, а не за социални помощи.
Какво е социална промяна? Ще илюстрирам с пример. Бях на обучение за активисти и хора от неправителствения сектор. Показаха ни две снимки – на опърпано голо момиче и на добре облечено момиче. Попитаха ни на кое момиче бихме помогнали. На чисто емоционално ниво много хора казаха, че ще помогнат на босото момиче. Това е социална помощ. Социалната промяна е да инвестираш в добре облеченото момиче, за да ходи на училище, да придобие знания и умение, та нейното семейство също да просперира. Затова казвам, че инвестираме в организации, които да просперират.
Миналата година станахме жертви на всякакъв вид хейт спийч. Звъняха ни по телефона мъже, които много държаха да ни кажат какво мислят за нас. Телевизия „Алфа“ се опита да нахлуе в нашия офис. Фейсбук беше арена на отвратителни коментари. При един такъв коментар попитах ГДБОП: „Няма ли да реагирате?“. Коментарът след три минути беше изчезнал. Анонимността често пъти е форма на страхливост.
По отношение на Истанбулската конвенция организирахме серия от протести. На 8 март и 25 ноември (международният ден за борба с насилието над жени), ключови дати за нас, бяха най-посещаваните протести. Говорим за нормализиране на езика на омразата, но нормализира ли се самото насилие? Миналата година имаше 35 убити жени по данни на медиите. Много е възможно броят на убитите жени да е по-висок. Протестите ни бяха слабо посетени. Най-много хора имаше на протеста на 25 ноември 2018 г. – около 1000 човека. Катализатор беше убийството на младата жена и детето й от квартал „Надежда“.
Обединихме се няколко организации – „Майко мила“, „Момичетата от града“, ние, Фондация „Пулс“, Фондация „Анимус“ и направихме кампанията „Не си сама“. Излязохме с 5 конкретни искания към правителството и 5 промени, които могат да се осъществят, за да се намали насилието над жени и насилието по полов признак. Тази кампания се развиваше преди Конституционният съд да отсъди (грешно според мен) и да обяви Истанбулската конвенция за противоконституционна. Поискахме:
Първо, инкриминиране на домашното насилие, всички форми на насилие срещу жените да се третират като престъпление (домашно насилие, сексуално насилие, сексуален тормоз, преследване, системно психическо насилие и др.) и да бъдат включени в Наказателния кодекс.
Второ, създаване на единна база данни в МВР за жертви и извършители, която да бъде на разположение на всички работещи по случаите на домашно насилие – съдии, прокурори, полицаи, психолози и социални работници. Предложихме на правителството създаването на тази база данни да може да се финансира по проект.
Трето, финансиране и разпространение на вече създадени и успешно пилотирани специални програми за обучение на психолози, полицаи, съдии, социални работници за работа с жертви и с извършители. Мисля, че вече има една програма за работа с извършители в Търговище.
Четвърто, създаване на кризисни центрове за жертви на насилие във всяка от 28те области в страната.[4] В момента някои кризисни центрове са общински, други – частни, трети – със смесено финансиране. Европейският стандарт е на 10 000 души да има по 10 легла. Според колегите от „Пулс“ и „Анимус“ във всяка област трябва да има по един кризисен център с минимум 10 места. Годишно тези 28 центъра ще струват на държавата около 2 млн. лв. Поискахме и 28 консултативни центрове за работа с жертви и извършители – още 2,5 млн. лв., както и на 6 центъра за настаняване на изнасилени жени в 6-те района на планиране –още половин милион лв. Тоест с 5 млн. лв. може да започне нормална борба с домашното насилие.
Пето, най-важно нещо е превенцията. В Истанбулската конвенция се съдържат трите „П“ – превенция, протекция на жертвите и преследване на насилниците. Идеята за борбата с домашното насилие и насилието на основата на пол не е да затворим всички извършители в затворите. Има европейска и национална статистика, че всяка трета жена е жертва на някакъв вид престъпление на основата на пола. Затова превенцията е ключова в тази борба. Това не означава да изхарчим тези 5 млн. лв. Ние ще ги изхарчим еднократно, но ще ги инвестираме в образование. Това е дългосрочна и устойчива превенция, защото ще научим децата да се уважават. Аз наричам това джендър-образование. Чрез образованието трябва да разбием стереотипите, които са в основата на насилието над жени.
На национално ниво няма нито една национална кампания по превенция, няма държавна политика за превенция срещу насилието в обществото. Министерството на правосъдието всяка година отпуска по Закона за защита от домашно насилие средства на десетина организации по около 15-20 хил. лв. за 6 месеца и всеки се оправя както може. Това не е политика за превенция на насилието над жени и изобщо за насилието в обществото.
Около 30% от жените в България и Европа са преживели физическо или сексуално насилие поне веднъж в живота си. Това е изследване на ФРА от 2014 г.[5] България не прави такива изследвания. През 2016 г. Фондация „Партньори-България“, Центърът за изследване на демокрацията и Академията по права на човека, Норвегия представиха заключителните резултати от проведеното „Национално изследване на домашното насилие и насилието, основано на пола и изработването на Модел за подкрепа на жертвите на насилие“.[6] Едва 14% от жертвите на насилие у нас подават сигнал в полицията и не вярват, че биха получили подкрепа.
Хората не осъзнават защо насилието над жени е обществен проблем. Изследване на Европейския институт за равнопоставеност на половете (EIGE) от 2017 г. показва, че насилието струва на Европейския съюз 256 млрд. евро годишно. Това е инвестиция в кризисни центрове, но и загуба от здравни осигуровки, от съдебни дела, от отсъствие от работа. Заради нараняванията и отсъствието на жертвите от работното им място икономиката губи всяка година 12%. В глобален план домашното насилие струва на света 8 трилиона долара годишно. Според изследване на Световната банка насилието над жени струва между 1 и 10% от брутния вътрешен продукт на всяка държава. За България сумата е около 300 млн. лв. От друга страна имаме възможност да инвестираме 10-20, дори 50 млн. лв. в превенция – да създадем учебни програми, да обучим учители, да инвестираме в неправителствени организации, които също могат да обучат тези учители. Това ще бъде еднократна инвестиция, която във времето ще се възвърне многократно.
И нещо позитивно. След споровете около Истанбулската конвенция се повиши медийната чувствителност по тази тема. Все повече журналисти проявяват интерес по темата. Вече едно убийство на жена не се представя като „Любовна връзка завърши трагично“, а като „Домашно насилие завърши с трагичен край“. Много жени излязоха с личните си истории, във Фейсбук се създадоха групи, където жените се подкрепят, започнаха да търсят помощ, започна да се популяризира линията на „Анимус“, ще се промени Законът за социалното подпомагане, появиха се grasroots групи. Колективи от жени започнаха да се самоорганизират, за да отговорят на консервативната вълна. Ние подкрепяме такива групи. Кампанията „Не си сама“ прерасна в Група за взаимопомощ, а след това в неправителствена организация, която ние подкрепихме. Роди се друга група (Le Femme), които ще се регистрират като НПО, което също ще подкрепим. Има събуждане!
Другата голяма тема около жените ще бъде опитът за забрана на аборти от ултраконсервативните групи. Този опит е свързан с представата ни за ролята на жената в общество. Затова образованието е най-дългосрочната и устойчива превенция на насилието над жени и насилието в обществото.
РАДОСЛАВ СТОЯНОВ (БХК): Преди около месец наша колежка от БХК беше нападната от свой съсед и стана жертва на насилие заради това, че се намеси, когато той влачеше съпругата си пред блока. Оказа се, че той от години е упражнявал насилие над съпругата си и дъщеря си. Съседите са знаели за това, но никой нищо не е направил. В случая има лека телесна повреда и би следвало да се преследва като престъпление от общ характер. Софийската районна прокуратура, въпреки свидетелствата, отказа да образува досъдебно производство, защото нямало достатъчно данни за извършено престъпление.
Престъплението от омраза не е правно понятие, няма легална дефиниция. Престъпленията от омраза могат да бъдат най-различни, но са престъпления и те трябва да се преследват (от телесна повреда до палеж или друг вид повреда на имущество). При тях добавяме мотива, тоест това са деяния, извършени въз основа на определен признак. Причината не е лична вражда, а характеристика, която този човек носи. Тази характеристика е същностно определяща част от личността.
През 2007 г. в Борисовата градина в София беше убит Михаил Стоянов, 25-годишен студент по медицина. Убит е на място, известно още преди 1989 г. като публично място за тайни срещи на гей хора. Тези хора тогава в много по-голяма степен отколкото днес, но и днес, не можейки да открият пред близките и колегите си своята сексуална ориентация, отиват там, за да срещнат други хора като себе си. Профилът на нападателите е група от момчета, повечето от тях непълнолетни, поставили си за цел да прочистят Борисовата градина от гей хора. Впоследствие признават това пред полицията. Мотивът им е бил насочен конкретно към една група от българското общество – хората с нехетеросексуална ориентация.
Признаците, които отличават тези престъпления, които условно наричаме престъпления от омраза, от останалите престъпления, са подбудите. Характеристиките на жертвите не са цветът на очите или косата, а такива, които обособяват общността на жертвите като културна общност, която има собствена идентичност, самосъзнание, самоопределя се въз основа на този признак и води културен живот като общност на тази основа. Например българите в чужбина поради своя етнос биха били обект на престъпления от омраза, ако бъдат нападнати заради това, че са българи. Ако хора, изповядващи исляма, бъдат нападнати заради своето вероизповедание, тогава пак имаме престъпление от омраза. Сексуалната ориентация и полът са също такива признаци.
Защо обръщаме внимание на престъпленията на основата на сексуалната ориентация и полова идентичност? Защото престъпленията, подбудени от предразсъдъци, рефлектират върху жертвата много тежко, по-тежко отколкото при другите престъпления. Ако човек бъде нападнат с цел грабеж, той знае, че няма вероятност това да се повтаря често. Когато обаче е идентифициран и нападнат заради негова характеристика, която не би могъл или не е редно да очакваме от него да премахне от себе си, това го преследва много дълго след престъплението и има опустошителен психологически ефект. А това е важен фактор, който трябва да имаме предвид.
Трябва да обърнем сериозно внимание върху тези престъпления заради генералния принцип за недискриминация и справедливост. Ако сме съгласни, че е несправедливо едно лице да бъде дискриминирано, толкова повече трябва да му предложим защита от най-агресивните форми на дискриминация, каквото е физическото насилие.
За обществената опасност. Това деяние рефлектира и върху другите членове на тази общност. Консолидирани като общност, те биха могли да реагират. Това е най-отчетливо в случаи на етническо напрежение, религиозно противопоставяне, но и в случаи на противопоставяне във връзка със сексуалната ориентация. Ако в такава ситуация властите не реагират своевременно и адекватно, би могло да се стигне до по-голям обществен проблем. Жертвата (включително общността-жертва) би могла, чувствайки несправедливост, да реагира ответно. Това, без да го оправдавам, е разбираемо.
Следващ проблем, който може да възникне, е недоверието във властите. Такива престъпления не се докладват. Преобладаващата част от жертвите на този вид престъпления са представители на малцинствени групи. Представител на мнозинството също може да стане жертва на престъпление от омраза по грешка, ако погрешно бъда взет за член на омразната група или по асоциация – момиче от хърватски етнос беше нападнато от хървати, защото било придружавано от ром в дискотека.
Специално внимание трябва да обърнем на проблема с ревиктимизацията на жертвата, тоест когато човек, жертва на такова престъпление, отиде да се оплаче в полицията, трябва да получи адекватно отношение и разбиране, а не подигравка. На практика този, от когото търсят помощ, за втори път ги превръща в жертви.
Как класифицираме тези деяния с оглед на посланията, които изпращаме? На първо място са посланията към жертвите и общността на жертвите, за да имат доверие в институциите. На второ място – послание към останалата част от обществото, че наличието на даден признак, в случая сексуална ориентация и полова идентичност, не оправдава извършителите. Хората, които са убили Михаил Стоянов, много добре са знаели, че не е редно да нападат хора. Те обаче са го направили, защото са мислели, че са оправдани заради предполагаемата сексуална ориентация на Михаил Стоянов. Ние не знаем и няма да разберем дали жертвата Михаил Стоянов е бил гей. Не е жив, за да ни каже, но те са го мислели за такъв. Сами са казали пред полицията: „Прочиствахме парка от гейове, вършехме нещо хубаво“. Когато квалификацията не е прецизна, тоест ако не кажем на тези хора, че сексуалната ориентация е нещо, което не ги оправдава, тогава те не получават правилното послание.
За превенцията. Добре, ще пратим тези хора в затвора, но какво от това, ако те продължат да си мислят, че са прави и някой ден излязат от затвора, убедени в своята правота. Когато те попаднат в затвора, с тях би трябвало да се извършва социална дейност и възпитателна работа. Ако присъдата не ни казва за какво точно те са отишли в затвора, възпитателната работа няма как да бъде насочена към конкретно преодоляване на психологическите механизми, които са ги довели до предразсъдъка и убеждението, че признакът, който носи жертвата, ги оправдава да извършат престъплението.
Статистиката ни информира, за да правим политики. Сега сексуалната ориентация и половата идентичност отсъстват от Наказателния кодекс. Няма такива квалифицирани състави. Има расистки и ксенофобски подбуди, деяния, извършени на основата на раса, етнос, вероизповедания. Полицията би могла да генерира допълнителна статистика само с промяна на формуляра на МВР за съобщение за престъпление, който не е обвързан с Наказателния кодекс. Тогава полицията би могла да информира политиците, че е нужно въвеждането на определени признаци в Наказателния кодекс.
Когато вече ги има тези признаци в Наказателния кодекс, ние ще имаме картина които от тези престъпления се случват най-често. Така нашата превенция ще може да бъда насочена най-точно чрез образованието. Без тази статистика не знаем какво да направим, защото нямаме картина какво се случва.
Тъй като полицията не събира такава статистика, а Наказателният кодекс не ни позволява да го направим, две неправителствени организации – Фондация „Глас“ и младежката ЛГБТИ организация „Действие“ през изминалата година направиха проучвания сред ЛГБТИ – общността с широк спектър от въпроси с каква дискриминация са се сблъсквали. Тези въпроси покриват гражданско-правни и административни нарушения, както и такива, които представляват престъпления.
Първата анкета на Фондация „Глас“ е през 2017 г. Респондентите са само 33 души, поради което извадката е недостатъчно представителна, но ни дава възможност за първоначални виждания къде да насочим хипотезите си. Въпросите са за претърпяна дискриминация, включително по форма представляваща престъпление. Нито един от 33-те случая не е бил съобщаван в полицията. 73% от случаите са заплахи, повечето от тях през социалните мрежи, 15% са физически нападения. 60% са се случили в училище, 20% вкъщи, 10% в бар и 10% на улицата. 75% от жертвите са били гей мъже между 15 и 24-годишна възраст. Анкетата е провеждана онлайн и по-възрастни хора почти не са участвали в нея. Това силно изкривява данните. 8% от жертвите са транс-лица и 4% са хомосексуалните жени.
Другата анкета е на ЛГБТИ-организацията „Действие“, онлайн. Съобщени са само 16 инцидента и 9 случая са от свидетел. Водеща група и тук са гей мъжете – 64% от случаите, а хомосексуалните жени са 12%. Най-често това се е случвало на улицата – 35%, на второ място – в здравно заведение, на следващо място – у дома. Ако ромите, бежанците, изповядващите исляма и другите обособени по религиозен признак групи, които най-често стават жертва на дискриминация, биха могли да се оплачат вкъщи и да получат подкрепа от родителите и близките си, то при групата на нехетеросексуалните и транс-джендър хората това е изключително трудно, защото най-често те стават жертва на дискриминация от най-близките си. Вместо подкрепа, те намират неодобрение, враждебност, отхвърляне.
Защо тези случаи не са докладвани? Поради страх, липса на доверие в институциите, страх от вторична дискриминация (подигравка, унижение). Може да не са го преживявали, но мислят, че би им се случило. Тук говорим за вътрешна психологическа спирачка.
33% от случаите са за отказ на услуга – административно нарушение, но не престъпление. 27% са реч на омразата, 13% – посегателство срещу имущество, 10% са заплахите, а опит за нападение, опит за убийство и физическо насилие са с много малък процент, тъй като извадката е малка – 16 + 9 респондента.
Ще илюстрирам още от проблемите с делото на Михаил Стоянов. В момента след приемането на рамковото решение на Европейския съюз за престъпленията от омраза[7], имаше изменения в българския Наказателен кодекс. Бяха въведени квалифицирани състави за телесните повреди. След тези промени бе допълнен вече съществуващият квалифициран състав за хулиганските подбуди. Когато се регистрират такива престъпления, тъй като хулиганските, расистките и ксенофобските подбуди са в един текст, трудно е да се направи статистика по тези три отделни хипотези. Чували сме, че може да се направи отделна статистика за тях, но аз не съм убеден, че системата на прокуратурата позволява това. Смятам, че хулиганските подбуди поглъщат и размиват статистиката, тъй като са много на брой.
В случая на Михаил Стоянов картината беше по-особена. Тъй като за сексуална ориентация и полова идентичност в закона няма състави, прокурорът по това дело повдигна обвинение за престъпление, извършено по хулигански подбуди. Защитата на подсъдимите поддържаше, че подбудите не са хулигански, а хомофобски. Съдът оправда извършителите за престъплението по хулигански подбуди. Извършителите щяха да бъдат наказани по-тежко, отколкото са наказани в момента, ако в Наказателния кодекс имаше съответен текст. Защитата се възползва от този вакуум, за да се пребори за по-ниски присъди. Съдът на първа и втора инстанция призна хомофобските подбуди за отегчаващи вината обстоятелства, но тази година Върховният касационен съд се произнесе, че отегчаващи вината обстоятелства няма. Ето това е един резултат от законодателния вакуум в България.
Ще се спра и на Истанбулската конвенция. Тя говори за две неща – домашно насилие и основано на пола насилие. Какви са нюансите между тях? Когато говорим за дискриминация по признак пол, поради исторически обстоятелства говорим предимно за дискриминация на жените. Женомразтвото е култура, добре развита и вкоренена в преобладаващата част от обществата по света. Затова имаме проблем с изкореняването й. Тя непрекъснато се възпроизвежда с масовата култура, с филмите, с литературата.
Ще Ви запозная с две престъпления, свързани с половата дискриминация. Исках да ги разкажа по радио „Дарик“, но радио водещите ми казаха: „Каква полова дискриминация има тук?! Това е от ревност.“ Единият случай е от 2013 г., а другият – от 2014 г. На 4 март 2013 г. в Западния парк в София беше убита Петя Тодорова от двама мъже. Имала сексуална връзка с единия от тях и забременяла, но не искала да прави аборт, а да роди детето, без да има претенции към бащата. Въпреки това той решил, че има право да се разпореди с тялото на жената и поискал да направи аборт. Тя отказала. Той си уговаря среща с нея, води на тази среща свой приятел и двамата я пребиват до смърт по особено жесток начин.
Другият случай е на Нона Славова от 24 юли 2014 г. – момиче от Пловдив, което се е разделило със своя партньор. Той я ревнува и счита, че е бил унижен от нея, затова я вика на среща, вика и свои приятели – трима или четирима. Докато неговите приятели снимат видео, за да могат след това да я унижат допълнително, той я залива с кофа бяла боя. Видеото е разпространено в интернет, за да видят хората как една „лека жена“ е наказана, че е унижила достойнството на този мъж. Тази тълпа за линч е била ръководена от същите подбуди, които са ръководили убийците на Петя Тодорова. Тези мъже са решили, че имат правото да се разпоредят с телата и живота на своите жертви, че тези жени нямат автономията да решават какво да правят, че те са длъжни да им се подчиняват. Същите подбуди са ръководили убиеца на Елена (нейния бивш съпруг), която беше застреляна в лицето през 2017 г. в кафене посред бял ден, пред множество хора, на метри от тяхното дете и до нейната приятелка, седяща на същата маса. В момента БХК представлява децата и майката на Елена пред Европейския съд по правата на човека в Страсбург. Съпругът е упражнявал физически и психически тормоз над Елена, за който тя е съобщавала на властите и на полицията, но те не са предприемали нужното, за да я защитят. Дори когато има липси в закона, властите има какво да направят, за да помогнат на такава жертва и да респектират потенциалния извършител.
Посетете сайта на Българският хелзинкски комитет. Той започна да прави анализ на съдебната практика за убийства на жени.
Модели на противодействие на престъпления и прояви на антисемитизъм, ксенофобия, расизъм. Нетолерантност по религиозен признак
АЙДЪН МОХАМЕД(Районно мюфтийство – Благоевград): Днес трябваше да съм пред вас със съответните религиозни одежди, но за да скъсим дистанцията, си ги оставих вкъщи. В живота на всеки от нас е даден равен старт, за да извървим пътя си. В област Благоевград има 68 – 70 хил. мюсюлмани. Предлагам БХК да инициира в преброяването да влезе въпросът „Кой искате да Ви погребе – имам или поп?“ Така ще преброим колко хора са мюсюлмани, колко християни реално.
Според психолозите фобията е вид болест. Всички тези страхове ни докарват до реалността, в която се намираме. И тук идва ролята на институциите. Образователната система е изкривена. Вземат децата от родителите на три години с обещанието, че освобождават майката от отговорност. Но тези, които възпитават децата, на ниво ли са? Нещата са изкривени още от тук. Те се наслагват от учебната програма.Учебната програма подтиква децата към определени неща. Един до друг на чина седят Ахмед и Иван и учат за 500-годишно турско робство. Иван казва: „Значи ти, Ахмед, си виновен за моите деди!“ И когато обществото бездейства, стереотипът се задълбочава.
За проблемите в област Благоевград. Имаме посегателства срещу джамията в Благоевград, джамията „Караджа паша“ в Гоце Делчев и срещу административната сграда на мюфтийството. След всеки такъв акт пускаме жалба в полицията. Пускаме жалба, но ако тя е за счупено стъкло, полицията идва на проверка след един месец. Ние сме сменили счупения прозорец, а полицаите казват: „ Заличили сте уликите“. Ако пък уликата не е заличена, казват: „Понеже щетата е под минималната заплата, няма да има образувано производство“. Ако това се е случило в моя дом – добре, но когато е посегателство над религиозен храм, извършителят има други намерения – да навреди на общността.
Друг казус – подадохме жалба за влизане в чужд имот и поставяне на знаме на минарето на джамията „Караджа паша“ в Гоце Делчев. Районната прокуратура връща отговор: „Извършителят е намерен, но е направил това по патриотични подбуди, няма да има разследване“. Обжалваме в Окръжна прокуратура – Благоевград. Когато отговарят „по патриотични подбуди“ или „това е футболен хулиган“, по този начин окуражават тези индивиди и те стават пример за останалите.
Съдебното преследване на имами и мюфтии беше друг пример. Понеже са учили в Саудитска Арабия, това било заплаха за националната сигурност. Присъствах на всяко от делата в Пазарджик. В коридора попитах прокурорката: „Тези, които са завършили в Америка, Франция, Германия – юпитата на Симеон Втори, например, те не бяха ли заплаха за националната сигурност?“ Когато учиш на Запад, няма заплаха, когато учиш на Изток – това е друга работа.
Всички малцинства трябва да спазват принципите на мнозинството. Ако моята съпруга иска на снимката в личната карта да бъде със забрадка, казват й, че тук има други норми. Това означава асимилация. Момиче иска да отиде със забрадка в училище – не може, ще бъде изгонено. Отивам в Комисията за защита от дискриминация, казват ми: „Понеже това момиче има повече привилегии от останалите, затова решаваме, че няма дискриминация“. В тези случаи за мен има дискриминация върху малцинствата. Мнозинството диктува начина на живот, начина на поведение, начина на обличане, на комуникиране на улицата. Това не е интеграция.
Затова имам конкретни предложения: назначаване на мюсюлмани за служители във всички органи на правоохранителната система, които да бъдат ползвани като експерти по определени въпроси. В правораздавателната система- също да има повече представители на мюсюлманската общност.
Ще дам примери. Идва лицето, рита вратата на джамията в Благоевград, иска да влезе вътре и чупи стъклото. Полицията го хваща и казва на другия ден: „Пуснахме го, защото е бил пиян и не е знаел къде отива“. До нас има детска градина, Тото пункт и т.н. Човекът обаче не отива там да рита вратата и да чупи стъклото. Защо не отива да рисува кръстове на някоя къща, а ги рисува на джамията „Караджа паша“? Държа да бъдат разследвани не за хулиганство, не по „патриотични подбуди“, а защото мотивът му е предразсъдък срещу мюсюманската общност и трябва да бъде поставен на място. Когато потърсим истинския мотив на престъплението, тогава ще можем да защитим обществото. Органите на реда трябва да защитават обществото, а не определени фигури. Виновниците трябва да си понасят отговорността, за да може останалата част от обществото да живее спокойно.
Учителите и свещениците имат пряка връзка с всеки жител. С тези лица можем да решим 80% от проблемите. Гледах статистиката за престъпленията в България. В Гоцеделчевския район има по-малко кражби, по-малко убийства. Органите на реда със самочувствие биха казали, че са си свършили работата, но аз казвам: духовниците си свършиха работата! Ако в училищата и в религията вкараме повече ресурс, смятам, че много от проблемите ще бъдат преодолени.
Провеждаме коран-курсове. Поканихме шефа на полицията, шефа на пожарната, лекаря, за да разкажат на децата за техните ангажименти. Дистанцията между нас трябва да се скъсява, за да стане по-лек животът ни. Говорим за мигрантите, но голяма част от мюсюлманите се чувстват мигранти в своите родни места. Вярвам, че в резултат на дискусии, дори да имаме сблъсъци със съда и прокуратурата, утре ще намерим правилния път за решаване на проблемите. Спрем ли разговорите, спрели сме развитието на страната ни в тази насока.
Ще дам конкретен пример отпреди няколко дни. Ползваха като хамалин едно момче сирак. Отиде във Франция като строителен работник. Предприемачът харесал характера му, работата му – дал му кола, заработил като шофьор. Казва: „След 25 години видях какво означава да бъдеш зачитан като човек. Тук бях хамалинът на града, но едва там видях какво означава да бъдеш зачитан като личност, заради качества“. Взе си семейството и отиде във Франция. Много от нашите съграждани предпочитат да са емигранти. За да не става така, всички заедно трябва да си свършим добре работата, да бъдем активни граждани, независимо от етнос и религия. Призвани сме да намерим правилния път към изхода от проблемите, предизвикани от омраза, с които се сблъскваме.
ЛЕОНИД ХАЗДАЙ ( OEБ „Шалом“): Аз съм председател на Регионалната еврейска организация „Шалом“ в Дупница, член съм на Консисторията на ОЕБ „Шалом“. Ще Ви запозная накратко с нашата организация. Тя изповядва тезата, че противопоставянето на едни българи срещу други по религиозен, политически, етнически признак е най-голямата трагедия в модерната българска история. Българските евреи като неразделна част от демократичното българско общество винаги са стремили да бъдат на страната на правдата.
Как нашата общност се противопоставя на престъпленията и проявите на антисемитизъм, ксенофобия и расизъм? Тук е мястото да се похваля с отличната работа и контакти, които имаме с националния координатор за борба с антисемитизма. Към него има създадена работна група с ръководител Георг Георгиев – заместник-министър на външните работи. В тази работна група са включени членове на правителството, заместник-министри, директорът на Комисията за защита от дискриминация, имаме „гореща точка“ по въпросите на антисемитизма – комисар Звезделин Колев.
Какво правим? Изказваме позиции , пишем декларации, заклеймяваме определени актове и действия в обществото ни. Направили сме поне 20 декларации по проблеми, свързани с противопоставяне по признак етническата принадлежност и расовата дискриминация. В много добри отношения сме с редица партньорски организации. Имаме голям брой съвместни инициативи с ЛГБТИ-общността. Подписаният меморандум го има в интернет. Имаме позиция за защита на правата на етническите и религиозните малцинства в България. Взели сме отношение по Истанбулската конвенция. Становищата ни по различни въпроси са десетки.
Ще завърша с един пример от града, в който живея – Дупница. Дупница е с най-много евреи на глава от населението до 1950 г. Имало е 3 хиляди човека. Това е ядрото, от което са тръгнали еврейските семейства и са разселвани в София, Пловдив и т.н. Аз не съм бил подлаган на вербална или физическа агресия, свързана с моя произход, до април тази година. На 20 април (рождения ден на Хитлер) Дупница осъмна с разлепени некролози по фасадите и стълбовете и със стихотворение за възхвала на Хитлер. Това деяние може би нямаше да ни провокира да реагираме, защото всеки има правото да харесва или да не харесва някого. Отдолу беше написано, че панихидата ще се проведе на еврейските гробища в гр. Дупница, което бе брутален цинизъм. Това провокира моята реакция. Информирах за това във фейсбук. Обадих се и в РУП на МВР в Дупница. Отговорът беше: „О, ами сега е събота. Виж, прати някой от твоите да махне разлепеното по сградите“. „Моите“ са възрастни мъже и жени, на над 70 –годишна възраст. Излязох и видях, че огромна част от некролозите вече бяха махнати от гражданите. Дупница беше градът на гостоприемството към евреите по време на Втората световна война. Знаете, че там са били разквартирувани вагоните с евреите от Беломорска Тракия. Цяла Дупница им е носила храна. Поставихме паметен знак на гарата в знак на признателност към гражданството. Обадих се в общината, информирах ги и казах, че е хубаво да се излезе с декларация от името на кмета. Благодаря на общината, че декларация беше написана. Реших да пусна сигнал по надлежния ред на имейла на полицията, на имейла на общината с копие до „контактната точка“ в министерството. Ефектът беше поразителен. На другия ден цялата полиция обикаляше, гледаха се камери, разпитваха се собственици на магазини. Резултат обаче няма. ДАНС върна разследването към полицията. Сега тя прави паралелно разследване заедно с ДАНС. За мен целта не е да се хванат примерно трима малолетни и назидателно да бъдат глобени, защото няма как да се повдигне обвинение за действия срещу държавата. Възмутен съм, че не взе отношение нито една публична културна институция. Основният дарител на читалището в Дупница – една огромна сграда в центъра на града, е евреинът Жак Асеов. Туристическото дружество и хижа „Скакавица“ са създадени предимно със средства от еврейски дарения. От тях – също никаква реакция. Много голям ефект в подобни ситуации ще има, ако институции, които имат доверието на обществото, реагират публично с позиция и покажат, че това не е правилно, отколкото да хванем трима души и ги накажем. Дори ще има обратен ефект, ако се окаже, че те са малолетни и бъдат санкционирани.
Един случай от днес. Кметицата на с. Крайници, което има около 2000 човека, няколко пъти е получавала писма със заплахи да не участва в изборите. През нощта са влезли в двора й, има отрязани дървета, къщата е боядисана. Това е престъпление на политическа основа.
ДОЦ. ИЛИЯ НЕДИН(етнолог, ЮЗУ „Неофит Рилски“): В Лондонския университет за икономика и политически науки, имат специалност „Право и антропология“. Ще насоча нещата към образованието, защото ми се струва, че има какво още да правим в това отношение – и в училище, и в университетите. В българското висше образование правото е регулирана специалност и там не се пипа, както не се пипа в Библията. Дали може в Благоевградския университет или в Софийския университет да се разкрие такава специалност? Такова знание в нашето училище липсва. Има „История и цивилизация“. Там влизат специалисти, които са завършили история. Ако видите учебните програми там, покрай историческата нишка учителят трябва да разбира от медии, глобализация, авангардизъм, малцинства, човешки права, сексуална революция. Тези студенти, които завършват социология, политология, етнология, нямат достъп до българското училище, защото такъв предмет няма. С него е натоварен само един учебен предмет. Не знам кой е дал тази идея. Класическото название „История“ е хубаво, предметът е престижен. Но той се натоварва и с „цивилизация“. В четвърти клас има предмет „Човекът и обществото“. Това е социологическа формулировка, но се преподава от неспециалисти. В Гърция в средното образование имат „Социология“. Дисциплините „Културна антропология“ или „Социална антропология“ съществуват като предмет в образователните системи на различни европейски народи. Тук ги няма.
Аз съм представител на Югозападния университет. Той има много голяма роля в това, че през годините в голяма степен формира интелигенцията в мюсюлманските райони. Много от учителите, от местните лидери, активисти, интелектуалци са завършили Югозападния университет. С моите студенти от години ходим по терени. Любимият ми район е Сатовча. Когато отидохме за първи път, не знаех, че там има цигански квартал. Не му личеше. По пътя видяхме черква. Беше неделя и отидохме със студентите. Знаете ли как ни посрещнаха? Радваха ни се, сложиха ни на първата банка, дадоха ни по една брошура с литургията, а когато тя свърши, ни наобиколиха. Бяха най-обикновени хора, къщичките им чисти и подредени, децата учат, много от тях ходят на сезонна работа в Гърция и понасят несгодите на нашето икономическо състояние. Много от децата им участват и в читалищните дейности. На мен ми е приятно да ходя в мюсюлманските райони. Обичам да вляза в джамията. Там се влиза спокойно. Преди време искахме да влезем и в благоевградската джамия, обаче човекът не ни отвори, каза, че ключът не бил у него. Вероятно има някакъв страх.
Българите мюсюлмани и помаци не са хомогенна общност. Едни са във Валкосел, където имаше само една ученичка, която поиска да ходи със забрадка, но учителите мюсюлмани и учениците мюсюлмани не приеха това поведение. Да, има активисти, които се опитват да подменят традиционния български ислям с друг, но самото население дава отпор на тези неща. Преди години, когато назначиха Муса Палев за областен управител, някои демонстрираха – как можело мюсюлманин да бъде областен управител?! Всъщност той се оказа много добър областен управител. Питам се – къде бяха тогава органите на реда, когато някои развяваха националния трибагреник срещу Муса Палев? И във Войводиново тази година едни българи юнаци развяваха националния трибагреник,когато прогонваха ромите от домовете им. Кой да ги санкционира? Според нашата Конституция всички граждани на България са част от нейната нация. Нашата нация има граждански характер. Патриотизмът е насочен към нашите граждански отговорности.
На професор Стойков от Университета в Щип ще кажа, че македонско малцинство няма в България. Тук няма етнически стереотип или етнически предразсъдък спрямо македонци. Няма как да стане, защото македонското е в кръвта на българите тук. Оставям настрана политическия проект „македонизъм“ и всичките политически конструкти, които се опитват да правят такова нещо. „Одругостяването“ на едно българско културно-историческо наследство крие по-дълбоки пластове, които не могат да се направят с политики и идеологии. Няма как „Биляна платно белеше…“ да я слушам като чужда културна традиция! Това няма как да стане!
Пак казвам – образованието! Ние не се познаваме. За да се познаваме, трябва да се образоваме. В нашето училище трябва да има такова знание, което да разказва на нашите ученици кои са алевитите в България. Какво знаем за арменците, освен че имало някакъв геноцид и че някои си спомнят за катастрофалното земетресение през 1988 г.?! Какво знаем за евреите?! Какво знаем за каракачаните или за гагаузите?!
Сега на нас ни предстои да се срещаме с другите, тъй като миграционният поток от изток и от юг не е свършил, той тепърва ще започва. Причините са глобални. Ще трябва да свикваме с другите.
АНТОАНЕТА НЕНКОВА: Мит ли е толерантността на българите?
ДОЦ. ИЛИЯ НЕДИН: Това е генерализация. Би било много хубаво да бъде така, ама не е. Не генерализирам, че българите не са толерантни. Добре е да се учим на повече толерантност. Има хора, различни от нас, и ние трябва да приемем, че това е светът. Имам Библията и поисках да си купя Корана, но книжарят ми каза, че дошъл някой от службите да му се кара, че продава Корана. Аз искам да се образовам. Това ми е работата.
КРАСИМИР КЪНЕВ: За първи път от 1300 години, при три правителства на ВМРО, има регистрирана „Организация на македонците в България“.
АНГЕЛ МЛАДЕНОВ (кмет на с. Зелен дол): Ние, ръководителите на ниско ниво, имаме много проблеми. Част от тях чух тук, но не чух решението им. Въпросът е не как да ги решим, а как въобще да не стигаме до тях. Решението е превенцията.
Вие тук сте от научната общност, от неправителествения сектор, от публичните институции, правите извадки, проучвания, анализи, имате резултати, но те не стигат до нас. А ние сме хората, които трябва да ги предоставим на хората на достъпен език. Страната ни е със стабилен поток към Терминал 2. Политическата върхушка живее в паралелен свят. Рекламират образователната система, но какъв е резултатът?! Учениците още от първи клас са с раници по 100 килограма, и накрая – функционална неграмотност. Хора със средно образование не могат да напишат заявление за работа. Да не говорим за пълен и кратък член. Здравната система е нереформирана, грижи са за болна и застаряваща нация.
Как реших проблемите с циганите в нашето село? С колегите от МВР ги регистрирахме по настоящ адрес. Няма проблем да решиш един въпрос, когато имаш пари. Но ние вечно нямаме пари, затова трябва да създадем организация. Думата е толерантност. За себе си съм решил – трябва да приема различния, да го уважавам, но без да искам да го променям.
Трябва да си говорим, но и да се чуваме. Това не е само наш проблем, на различните по религия. Това е проблем на институциите. Държавните институции са капсулирани.
Когато станах кмет, изчетох всичката издадена литература за моето село. Чудех се какво да направя, та хората да не бягат. Не исках да закрият детската градина. Събрах даскалите и им казах: „Това са 4 работни места. Обикаляйте всички населени места и съберете всички деца“. Събраха 12. Отидох в отдела за закрила на детето. Взех ромчетата. Така нашата детска градина не е закрита и до ден днешен.
Има едно ромче – Илийчо. Идва и ми казва: „Чичо кмет, искам да ме гушнеш“. Кметът не трябва да се излага – вземам и го гушвам. Когато го пуснах – изненада! Всичките ромчета вдигнали ръце и искат да ги гушкам.
Край селото има стара крепост. Била е стражева крепост – IV – VI век, охранявала е пътя от Сердика до Солун. Организирал съм бригада, ще я оправяме. Ще положа основите на селския туризъм. Иначе няма как да върна хората там. Отгоре няма да дойде решението на проблемите. Трябва да започнем отдолу.
Модели и степени на намеса на държавата в защита на малцинствата и противодействие на престъпленията от расизъм, ксенофобия и нетолерантност
Регионална работна среща с представители на публичните институции в Благоевград
18 септември 2019 г.
КРАСИМИР КЪНЕВ: Днес обсъдихме широк кръг проблеми, свързани с дискриминация, омраза, насилие и много други престъпления, мотивирани от предразсъдъци, към етнически и религиозни групи. Идеята е да обсъдим въпросите в по-тесен кръг. Единият от проблемите в региона са престъпленията от омраза срещу джамиите в Благоевград и Гоце Делчев.
АНИТА ДИМОВА(прокурор, Районна прокуратура – Благоевград): Относно престъпленията от омраза – по чл. 162 са образувани само две досъдебни производства. Едното е наблюдавано от Районната прокуратура в Благоевград и е прекратено поради липса на престъпление, другото е спряно поради неразкриване на извършителя. За региона няма сигнали по други относими към темата законодателни текстове. По чл. 131, т. 12 са посочени както подбудите по хулигански, така и по расистки и ксенофобски мотиви. Това, че са са посочени в една точка, а не отделно, за мен тук няма проблем. Статистиката може да обобщи престъпленията по хулигански мотиви и да ги раздели. Утежняването и увеличаването на дадена санкция заради расистки и ксенофобски подбуди, отделно от хулиганските, поставя допълнително разграничение, което законът не поставя. Хората са равни пред закона. Посегателството, водено от тези мотиви, е не само посегателство срещу конкретната личност или сграда, а е посегателство срещу обществото като цяло. Не намирам за необходимо законодателят да прави промяна в тази връзка.
КРАСИМИР КЪНЕВ: Но в закона могат да се добавят признаци. Ако някой е бит, защото е ром или турчин, тогава имаме съставомерност по чл. 131. Ако е бит, защото е мюсюлманин или от друга религия, такава съставомерност няма. Пак е престъпление от омраза, но не е по-тежко наказуемо, а трябва да бъде. Така е и за сексуалната ориентация. В българското законодателство няма престъпления от омраза по отношение на жените. Престъпления от предразсъдъци спрямо жени не се наказват по-тежко. Има ограбване по предразсъдък – ограбил го, защото го смята за богат евреин. И при такъв случай няма да има по-тежко наказание.
АНИТА ДИМОВА: Необходима ли е промяна в закона, която да съпътства по-голямата част от Наказателния кодекс?
РАДОСЛАВ СТОЯНОВ: Ако дадено престъпление е на расистка основа, за него има квалифициран състав, но за сексуална ориентация няма. Примерно казват, че има 200 или 300 образувани производства, но от тях колко са за престъпления от омраза, не може да се разбере.
Има голям проблем по дела, по които ние представляваме жертвите – примерно роми. Имаше случай с Митко Йонков, момче от ромски произход. Бяха снимали как човек го рита на земята и го нарича циганин. Квалификацията на прокуратурата беше за хулигански прояви, не за расистки. Друг случай – във Варна група роми бяха нападнати от футболни хулигани, наричали ги цигани, защото са ги идентифицирали като роми. Това беше квалифицирано като деяние по ксенофобски подбуди. Ксенофобията обаче е омраза към чужденци, а ромите са българи. Важно е на жертвата да се признае защо е претърпяла това. В случая с Михаил Стоянов не е признато какво се е случило и защо. Понякога са по-важни други неща, отколкото формалното наказване на жертвата. Като гей мъж бих се чувствал по-добре, ако институцията признае защо всъщност е убит Михаил Стоянов. Това е решение на законодателя.
ТАТЯНА АНДОНОВА(зам. председател на Окръжния съд – Благоевград): Вие искате дефиниции, които да се имплантират в текстовете на законодателството. Понеже ги няма, хората се припознават.
РАДОСЛАВ СТОЯНОВ: Понякога правната квалификация е неправилна. Трябва да има чувствителност у институциите, които да разпознават тези признаци, за да стигнем до разплитането на истината.
АНТОАНЕТА НЕНКОВА: Досегашната практика показва ли, че е нужно запълването на тези бели полета в законодателството?
ТАТЯНА АНДОНОВА: Сблъсквали сме се със случаи, когато дори самите жертви не се припознават за жертви поради определени причини. По това трябва да се работи. То е процес, но не виждам как в момента можем да го решим. Вашият апел за промяна трябва да е насочена към законодателя, който да даде легални дефиниции. Има ли ги в закона, тогава органите ще работят по тези квалификации.
КРАСИМИР КЪНЕВ: Съдът може да приеме, че дадено престъпление е извършено с отегчаващи вината обстоятелства, когато то е извършено по предразсъдъци.
ТАТЯНА АНДОНОВА: Преди години в Гоце Делчев един човек уби съпругата си и децата си, защото жена му беше жена.
АЙДЪН МОХАМЕД: От ревност.
ТАТЯНА АНДОНОВА: Това не е просто ревност, а патология в поведението, в мисленето на тези хора. Това е възприето като отегчаващи вината обстоятелства в рамките на съкратено съдебно следствие. Извършителят на престъплението се признава за виновен и желае делото да протече, без да се събират доказателства за тези факти. Тогава наказанието се редуцира в други граници. Впоследствие законодателят промени задължението да прилага смекчаващите отговорността обстоятелства.
КРАСИМИР КЪНЕВ: Имали ли сте публични подстрекателства на етническа и религиозна основа?
АНИТА ДИМОВА: В последните три години нямаме такива дела в цялата област. Бройката дела по т. 12 обхваща и хулиганските прояви. Границата е тънка и в процеса на доказване различните признаци се виждат, но друг е въпросът на доказването. Давам пример: човек напада лице от ромски произход. Причинява му телесно повреждане. За Вас това означава: „Той го е набил, защото вижда, че е ром“. Да, но ако я няма вербалната агресия, за нас да е ясен този критерий, ние как да постъпим?
КРАСИМИР КЪНЕВ: Другият критерий е как той е избрал жертвата си. Да вземем случая във Войводиново. Там жертвите бяха избрани по време на прогонването им от селото, заради тяхната етническа принадлежност.
ТАТЯНА АНДОНОВА: Това не винаги е ясно и е въпрос на доказване.
АНИТА ДИМОВА: Трябва да има факти, които да се напишат в мотивите. Прокуратурата избира да напише онова, което е лесно доказуемо. Иначе става още по-сложно.
КРАСИМИР КЪНЕВ: Именно това е проблемът, че прокуратурата гледа кое е най-лесно доказуемо и повдига обвинението, но когато има други факти и мотиви, те трябва да бъдат демаскирани
АНИТА ДИМОВА: Когато едно престъпление е още на етап проверка в полицията, въпросът с подбудите за извършване на престъплението се разследва. За да бъде правилно преценено престъплението, прокуратурата пише онова, което е лесно доказуемо, но не защото й е най-лесно по този текст, а защото са събрани доказателства само по този текст. Тези подбуди остават скрити за пострадалото лице, което не се припознава, че именно заради това е извършено престъплението, но там, където се проявяват такива подбуди и предразсъдъците са явни, често съществува пък страх у жертвата да признае, ако е с хомосексуална ориентация. В много от делата се налага да искаме експерти (разполагаме с такива), но когато лицето не съдейства и не желае да признае признака, който е довел до посегателството, няма как да се демаскира и докаже даден предразсъдък като мотив, макар за обществото признакът да е явен при отразяване на фактите.
КРАСИМИР КЪНЕВ: Забелязали сме двойни стандарти, примерно българи да не бъдат осъждани. Например политикът Ангел Джамбазки, на площада каза: „Взимайте оръжията и гонете тези пришълци! Да си ходят обратно откъдето са дошли!“ Това е престъпление от омраза. Прокуратурата каза: „Той е политик, знае какво да говори, това е публично събитие, така е решил и така е казал“.
В Шумен една мюсюлманска организация се нарекла ОТОМАН. Било е абревиатура. Само заради това е съдена по чл. 162, ал. 1. Било обидно за българите.
АНТОАНЕТА НЕНКОВА: Когато има хомофобски мотив за извършване на престъпление, но този признак го няма в текста на наказателния закон, какво прави прокуратурата, съдът?
ТАТЯНА АНДОНОВА: Това се отбелязва в мотивите. Преди време взривиха автомобил в Сандански на човек от „Евророма“ във връзка с изборите. Колегите от Окръжния съд заседаваха по мерките за неотклонение под невероятен натиск. Отвън имаше протести от политическа сила, която скандираше „Всички на сапун“. Колегите в своите мотиви отчетоха това обстоятелство. Лицата бяха задържани, въпреки заплахите, включително и персонални. Когато има доказателства, прокуратурата и съдът в Благоевград не се страхуват да ги признаят в мотивите си.
Ако има хомофобски мотив (аз лично не съм имала такъв случай) и ако го констатирам, ще го опиша и ще кажа, че това е отегчаващо отговорността обстоятелство.
КРАСИМИР КЪНЕВ: Съдът в София обаче реши по друг начин подобен казус.
АНТОАНЕТА НЕНКОВА: Тоест за Вас не е проблем, ако има защитени признаци, които не фигурират в закона,да ги посочите в своите актове?
ТАТЯНА АНДОНОВА: Трябва да се разшири понятийният обем в закона – това е важна стъпка, защото сегашното положение създава ограничения и се създава дисбаланс.
ЙОРДАН ДЖЕБОВ (ОДВМР): Нашата роля при разследване на едно престъпление е първоначално да направим проверка и да съберем първоначалната информация. След това информираме дежурния прокурор, който решава дали да се провеждат процесуално-следствени действия. По-нататък е огледът на разследващия полицай, който попълва първоначалния протокол. Аз работя в Криминална полиция. Нашата роля е да снемаме обяснения от участниците в съответното престъпление. Всичките действия се извършват под ръководството на прокуратурата. Квалифицирането на престъплението също се извършва по указанията на прокуратурата. Ние можем да дадем само мнение как да бъда квалифицирано едно престъпление.
КРАСИМИР КЪНЕВ: В Швеция една пета, а може би и една четвърт са престъпления, мотивирани от предразсъдъци срещу жени. У нас не съм чел и едно решение, което да казва, че този вид престъпление се наказва по-тежко. Примерно мъжът й е мислил, че жената трябва да има някаква роля, тя не я е изпълнявала и затова е пострадала. Тук ролята на полицията е ключова.
ЙОРДАН ДЖЕБОВ (ОДВМР): Първоначалните данни, обясненията, които се снемат, след това нямат процесуална стойност. Идва ролята на разследващия полицай. Той извършва официалните разпити, които се внасят в прокуратурата. Жертвата или евентуалният извършител може да си сменят показанията.
КРАСИМИР КЪНЕВ: Обвинението се повдига на базата на онова, което Вие събирате…
АЙДЪН МОХАМЕД: …и на базата на това се образува производство.
ПЕТЪР СТАНКОВ (ОДМВР): Не съм имал случай на престъпление от предразсъдъци. Имал съм случаи на жени, бити от мъжете си, но въпросът за мотива от предразсъдък е въпрос на доказване след това – в зависимост какво ще кажат жертвата и извършителят. Подбудите се определят на базата на това, което събираме.
АНИТА ДИМОВА: Материалите, оформени като преписка, постъпват в прокуратурата и с постановление на наблюдаващия прокурор се образува досъдебно производство, което се изпраща за разследване. При неотложните случаи (убийство или ПТП) директно с първото действие по разследването се образува досъдебно производство и започва разследването. Докладва се на място по телефон на наблюдаващия дежурен прокурор.
КРАСИМИР КЪНЕВ: Според мен най-ключова е ролята на полицията в началото при събирането на доказателствата.
ЙОРДАН ДЖЕБОВ: Стараем се да сме безпристрастни.
АЙДЪН МОХАМЕД: Имало ли е казуси – примерно обажда се имамът за счупено стъкло на джамията, идва полицията, хваща престъпника и после го пуска с предупредителен протокол? Щетата се заплаща и… край.
КРАСИМИР КЪНЕВ: Счупването на прозорец на джамия не е като счупването на прозорец на комшията. Случаят с джамията е нападение срещу мюсюлманската общност.
ТАТЯНА АНДОНОВА: Не е така. Може да е счупил прозореца, защото е бил пиян. Ако аз счупя прозореца, защото не понасям другомислещите и другите религии, това е друг въпрос.
РАДОСЛОВ СТОЯНОВ: Някои полицаи ходили ли са на обучение на тема „престъпления от омраза“?
ЙОРДАН ДЖЕБОВ: Лично аз съм ходил на такова обучение миналата година в София, в Полицейската академия. Курсът беше 5 дни. Половината от преподавателите бяха психолози, юристи, преподаватели от Академията. Нямаше лектори от Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (OСCE). Курсът беше организиран само от Академията.
Работата ни е да съберем достатъчно данни за съответното престъпление. Най-големият проблем при доказване на дадено престъпление е, че хората не желаят да съдействат. Не желаят да ходят по съдебни дела, страхуват се от извършителите. Така възпрепятстват събирането на достатъчно данни. Примерно когато запитам някой гражданин знае ли къде се продават наркотици или къде се пуши марихуана, той казва: „Знам някои места, но не искам да се замесваме в тази работи“.
ВЕРА КОЕВА(съдия, председател на Районния съд – Благоевград): Искам да се обърна към г-н Айдън Мохамед. По повод на апела му да има в правораздавателните органи повече представители на мюсюлманската олщност. Районният съд в Благоевград е такъв пример.Работим чудесно с нашата колега мюсюлманин – заместник-председателят на нашия съд е от мюсюлманската общност.Г-н Леонид Хаздай от Дупница каза, че за тяхната организация е най-важен отговорът на институцията, а не толкова наказанието на конкретния виновник. Това означава обществото да е ангажирано. Смятам българинът за толерантен, стига с него да се работи още от училището.
Ще илюстрирам как реагираха двете съдилища на един случай на провокация, през лятото. Получихме писмо от общината, в което ни съобщават, че по повод на наше оплакване са извършили проверки. Служители на Окръжния и на Районния съд в Благоевград се били оплакали по повод на струпване на музиканти, хора от определена етническа група – роми, пред сградата на съдилищата, пречели на работния процес, било цигания…
Ние, ръководствата на Окръжния и на Районния съд не бяхме писали такова писмо. Не бихме и помислили да напишем подочен текст , на подобен език. Изискахме писмото. Беше анонимен сигнал. Без подписи. Езикът – език на омразата. Имаше настройване на определени общности срещу други.
Какво направихме? Разпространихме писмото по вътрешната поща до всички служители и съдии, написахме официални писма до кмета и до директора на полицията, с което се разграничихме категорично, като заявихме в обобщение, че съдът следва да защитава правата на всички граждани, да ги третира еднакво и че ние се разграничаваме от нетолерантността и омразатаСмятам, че така трябва да се работи и да се надяваме, че ще вървим в тази посока.
АНТОАНЕТА НЕНКОВА: Каква е общата картина на престъпността в района?
ЙОРДАН ДЖЕБОВ: Най-висока е битовата престъпност. Има кражби, палежи на автомобили с цел отмъщение (между лица или групировки). Направихме специализирани акции и резултат има. Наркотиците – това е латентна престъпност. Не знаем от колко лица се употребяват и от колко лица се разпространяват.
РАДОСЛАВ СТОЯНОВ: Значи хората се въздържат да се ангажират – било като свидетели, било като жертви?
КРАСИМИР КЪНЕВ: Това зависи от доверието към органите. Докато в една западна държава има голямо доверие към полицията, тук няма.
ТАТЯНА АНДОНОВА: Участвам в местната Комисия за борба с трафик на хора и за борба с домашното насилие. Много важна е работата с неправителствения сектор. Жертвите на трафик на хора, на домашно насилие, дори на жертвите на омраза, за да излязат и да кажат „Нападнаха ме, защото съм различен“, трябва да знаят, че инстиуциите, че общността ще застанат зад тях. Тогава добиват сила. Когато се работи с тези жертви, те намират силата да се изправят в съдебната зала пред този, който ги е нападнал, и да разкажат истината по случая.
КРАСИМИР КЪНЕВ: Много често общността не реагира така, защото няма общност. Има много престъпления от омраза срещу бежанците, дори срещу хората с увреждания в институциите. Няма кой да застане зад тях. Трябва да застанат институциите.
АЙДЪН МОХАМЕД: Да вземем делото в Пазарджик. Не съм от подсъдимите, но колегиално ги подкрепях. Когато приключи делото, прокурорката г-жа Неделчева направи изказване в една медия, като ясно показа омразата, която таи към мюсюлманите. Внесохме сигнал до главния прокурор, но вместо да бъде наказана, й дадоха медал за добре свършена работа. Обществото вижда реакцията на висшите органи. Когато институциите заемат такава позиция, престъпилите закона си казват: „Можем да правим каквото си искаме“. Моят въпрос е: кой може да определи разследването на престъплението по какъв признак да бъде?
АНИТА ДИМОВА: Пак да уточним : най-напред на мястото на инцидента пристигат служители на полицията, оперативни работници, разследващи полицаи (в зависимост от това дали ситуацията налага разследване или проверка). Установеното на място се докладва на дежурен прокурор, който с оглед на получения устен доклад създава първоначална организация. Това е работната рамка, която стартира. В хода на разследването могат да се съберат данни и за други престъпления. Следва произнасяне.
Другият начин, по който се образува досъдебно производство: подава се жалба, прави се първоначална проверка на отразеното в жалбата. Материалите се оформят като преписка, която се докладва на прокуратурата. Наблюдаващият прокурор на преписката преценява дали има данни за извършено престъпление, съответно образува досъдебно производство с постановление или отказва.
РАДОСЛАВ СТОЯНОВ: Когато информацията достигне до полицията, тя попълва формуляр „Съобщение за извършено престъпление“. Тъй като говорим за престъпления от омраза, ако полицаят прецени, че има престъпление от омраза, той може да отбележи това само в графите „пол“ и „етнос“, но това не е това маркиране на престъпление от омраза, каквото би трябвало да бъде. Наскоро имахме конференция с МВР и ОССЕ в Министерството на външните работи. Има работна група и докладът й заключава, че има нужда от промяна на формуляра, за да може престъпленията от омраза да бъдат отразявани във формуляра. Това обаче зависи от министъра на вътрешните работи.
КРАСИМИР КЪНЕВ: Много тесен е обхватът на това, което българското наказателно право обозначава като престъпления от омраза. Например квалифицираният състав на чл. 131 е за телесна повреда по хулигански, расистки и ксенофобски подбуди, но липсват религиозните, липсват хомофобските мотиви, например.
РАДОСЛАВ СТОЯНОВ: Да завършим разговора с един позитивен пример. Тази година в Кюстендил имаше побой в едно заведение. Една от телевизиите беше направила запис на публичното изказване на говорителя на ОДМВР- Кюстендил и на говорителката на прокуратурата, които подчертаваха, че става въпрос за пиянски битов скандал, а журналистите около тях настойчиво питаха: „От различен етнос ли са?“ На всеки отговор „не“ те задаваха същия въпрос, формулиран по нов начин. Дори институциите да реагират адекватно, има фактори, които имат интерес да създадат противопоставяне и напрежение.В този случай институциите реагираха адекватно и не дадоха повод за ескалация на нагласи на омраза и етническо противопоставяне.
БХК вижда и добрите примери. В рамките на проекта NO HATE анализираме съдебната практика и слагаме проблемите на масата. Не обвиняваме никого. Затоваи организираме тези срещи с представителите на инстит,циите на място – за да чуем съвети, мнения, гледни точки.
(19,05 ч.)
Изготвил:
Карамфил Матев
[1] Проектът е съфинансиран по програма „Права, равенство и гражданство“ на Европейския съюз (2014-2020). Изпълнява се от консорциум с водеща организация Български хелзинкски комитет (БХК) и партньори: Център за междуетнически диалог и толерантност – Амалипе и Сivil Rights Defenders (CRD) – Швеция, от 1 ноември 2018г. да 29 февруари 2020г.
[2] https://www.echr.coe.int/Documents/Convention_BUL.pdf (PDF)
[3] https://eur-lex.europa.eu/legal-content/BG/TXT/PDF/?uri=CELEX:12016P/TXT&from=EN Статия
[4] Кризисните центрове в България са 23. Те са социални услуги в общността. От тях 18 са само за деца. По официална статистика на Агенцията за социално подпомагане към МТСП за 2017 г. са регистрирани около 600 жертви на насилие, от които 200 са били жени.
[5] https://fra.europa.eu/sites/default/files/fra-2014-vaw-survey-at-a-glance-oct14_bg_0.pdf (PDF)
[6] https://csd.bg/bg/publications/publication/violence-against-women-key-findings-and-strategies-to-tackle-unreported-cases-and-to-enforce-the-pro/ Статия
[7] Рамково решение 2008/913/ПВР на Съвета от 28 ноември 2008 година относно борбата с определени форми и прояви на расизъм и ксенофобия посредством наказателното право