„Правителството трябва да увеличи усилията си за борба с речта на омразата, която днес съществува в България, по отношение на ромите, ЛГБТИ хората и други малцинствени групи “, заяви комисарят по правата на човека към Съвета на Европа Дуня Миятович. след петдневното си посещение в страната ни.
Речта на омразата и враждебното отношение към ромите e устойчив признак в българското общество с почти никаква отговорност от страна на институциите. Липсата на институционална реакция при случаи на реч на омразата от страна на високопоставени политици, чиито изблици системно остават ненаказани, са тревожни, посочи комисарят като част от наблюденията си за ситуацията в България.
Дуня Миятович посети семейството на Ганка Йорданова и се запозна отблизо с казуса на семействата, прогонени от село Войводиново в началото на 2019 г. и тежкото положение, в което част от тях живеят в момента. „Такива катастрофални събития илюстрират силно пагубното въздействие, което речта на омразата оказва върху живота на хората и общностите. Призовавам властите спешно да се справят със ситуацията на засегнатите лица“, добави тя. Спрямо три семейства, от общо 56 прогонени, има определени привременни мерки от Европейския съд по правата на човека за спешното им настаняване в социални жилища. Но все още липсва каквато и да е действие от страна на държавата.
Комисарят по правата на човека към Съвета на Европа призова българското правителство към спешни действия, за да бъдат защитени правата на всички български граждани, както и на уязвимите от дискриминационни практики малцинства:
✔ Политическа и културна промяна във възприемането и отношението към малцинствата;
✔ Признаването на расизмът като отегчаващо вината обстоятелство за всички престъпления;
✔ Изпълнението на решенията на Европейския съд по правата на човека при принудителното прогонване и случаи на евикции на ромски семейства;
✔ Осъждане от страна на политическите лидери на демонстрации, организирани от екстремистки групировки;
✔ Правителството да повиши обществената осведоменост за необходимостта от подобряване на защитата на жертвите на домашно насилие и деца и да поднови дебатите около Истанбулската конвенция и Стратегията за закрила на детето, като се бори с дезинформацията на обществото и наложените стереотипи;
✔ Спешно властите да увеличат броя на приютите и другите социални услуги, достъпни за жертвите на домашно насилие;
Комисар Дуня Миятович е обезпокоена също и от атмосферата на засилена враждебност срещу защитниците на правата на човека, по-специално на жените и активистите за права на ЛГБТИ хората, както и от непрекъснатото влошаване на свободата на медиите в България. Непрозрачната медийна собственост, заплахите и тормозът срещу журналисти и използването на клеветнически искове са хронични проблеми. Освен това политическото влияние върху медиите силно подкопава доверието на печата. „Това трябва да спре. Гражданите се нуждаят от свободна, разследваща и независима преса, за да могат да участват по-активно в демократичната тъкан на обществото. Журналистите трябва да бъдат свободни, за да играят своята ключова роля без външен натиск.”
Изводите на комисаря по човешки права и екипа й предстои да бъдат публикувани и в доклад.
снимки: Ангелина Генова