Предразсъдъците и речта на омраза бяха тема на заключителната конференция на проекта „РАВНИ – ЗАЕДНО“ (EQUALTOGETHER), проведена на 08.10.2024, в резиденция „Бояна“. Форумът бе организиран от Българския хелзинкски комитет (БХК).
Бяла книга с препоръки срещу поляризацията
Проучванията по проекта сочат, че омразата се възпалява периодично в българското общество и мишените са различни – в един момент са турци, в друг – роми, мигранти или ЛБТИ хора, каза Красимир Кънев от БХК при откриването на форума. Препоръки към българските институциите – Бяла книга, както и обзор по темата от началото на демократичните промени досега, бяха представени на форума.
Живеем в изключително поляризиран свят и виждаме динамиката по отношение на човешките права, коментира на конференцията Анастасия Баскина от Службата на Върховния комисар за правата на човека към ООН.
Различни групи са засегнати от предразсъдъците по различен начин, отбеляза Бертил Котие, председател на Европейската комисия срещу расизма и нетолерантността (ECRI). Речта на омразата се разпространява с бързи темпове.
ЕС с ключови стратегии
В Европейския съюз (ЕС) има стабилна законова база – дискриминацията е забранена на най-високо ниво –в основополащи договори и в Хартата на основните права на ЕС, защото всички се раждаме равни и сме равни пред закона, независимо от нашия етнос, религия или сексуална ориентация, обясни Йорданка Чобанова, ръководител на Представителството на ЕК в България.Преди броени дни ЕК прие три доклада за ключови стратегии срещу дискриминацията.
Враждебната реч, нетолерантността, дискриминацията и престъпленията от омраза са във фокуса и на институцията на омбудсмана на България, заяви Иван Дечев, представител на институцията на обществения защитник.Всеки има право да обича когото реши, подчерта и посланикът на кралство Швеция у нас Катарина Рангнит. Никой не трябва да бъде пренебрегнат, ако потърси защита или докладва престъпление от предразсъдъци.
Десетилетие на омраза
От май 2023 до септември 2024 в платформата ЕQUAL TOGETHER (https://www.equal.bg/) , създадена в рамките на проекта, граждани докладват за над 140 прояви на омраза и дискриминация, каза Деница Любенова от ЛГБТ ‘Действие”.Тези случаи сочат, че обществото не е готово за интеграция на етнически малцинства, на бежанци и мигранти, за хора с увреждания, за хора с ХИВ/СПИН, за ЛГБТ двойки.
Нетолерантността в България има високи устойчиви нива цяло десетилетие. През 2013 г., когато започва изследване на Отворено общество, 46% от запитаните заявяват , че са се сблъсквали с език на омраза, през 2023 г. – процентът е 43% .Омразата има дълбоки корени в предразсъдъци и възраждащи се идеологии, несъвместими с човешките права, обобщи Боян Захариев от Институт Отворено общество България.
В някои отношения българската държава е взела мерки за борба с предразсъдъците и речта на омраза, но това е станало след осъдителни решения на Европейския съд по правата на човека в Страсбург. Имаме още дълъг път на законодателни промени и предприемане на ефективни мерки , подчерта Красимир Кънев – директор на програма Мониторинг и изследвания в БХК.
Овластяването на малцинствата е работещият механизъм за справяне с проблема, според Йонко Грозев – съдия в Европейския съд по правата на човека в периода 2015 – 2024 г.
Най-много реч на омразата има по време на предизборна кампания, напомни Симона Велева от СЕМ и допълни, че в множество от тези случаи медиите не реагират.
ЛГБТИ – новата медийна мишена?
Има смяна на ” мишената” в последните години. Отровните медийни стрели вече са насочени в друга посока, каза Иво Инджов. Анализ на съдържанието на 13 медии в България – телевизии, радио, сайтове и вестници, за периода януари-февруари 2023 г. , сочи, че ЛГБТИ групата е най- стигматизирана. Изследването на ообраза в българските медии на традиционните малцинствени групи в българското общество и на специфични уязвими групи – ЛГБТИ, мигранти от Близкия Изток, от Северна Африка, както и от Украйна, преминаващи или пребиваващи в страната, е направено по проекта РАВНИ -ЗАЕДНО
( EQUALTOGETHER). То обръща специално внимание на употребата на враждебна реч в медиите. В хода на мониторинга са селектирани общо 739 публикации.
Изкуство за социална промяна
Проектът “Равни-Заедно” ( EQUALTOGETHER) e съфинансиран от ЕС по програма “Граждани, равенство, права и ценности” (2021- 2027)Той е изпълняван от партньорски правозащитни организации от България и Швеция, с водещ партньор БХК.
Повече за проекта четете тук:https://nohate.bghelsinki.