Болниците и училищата в Сливен са среда, която отпушва омраза, сочат изводите от Регионална оценка на проявите на дискриминация и предразсъдъци. Те бяха представени на Регионална застъпническа среща с публичните власти.
Нетолерантността започва от родилното отделение на болницата в града. Настанените бременни жени са разделени по етнос от години. В детското отделение е същото – на първия етаж се настаняват деца с ромски и турски етнически произход. Сегрегираните училища са факт – 5 училища със 100% сегрегация на ромски деца има в града, останалите са смесени, заяви Стела Костова, председател на Сдружение РАКО.
Няма адекватен комплексен подход за овладяване на омразата на местно ниво, включващ върховенство на закона, превенция на средата, насочена към мишените на омраза, социална превенция, насочена към извършителите, засилено гражданско образование по човешки права в училищата. Това бе позицията на Делян Стойков, социален експерт в община Сливен.
Дискриминацията не е български феномен. Има я навсякъде. Няма как да я изкореним. Важно е да бъдат минимизирани проявите на дискриминация, д-р Данчо Николов от МБАЛ “Д-р Иван Селимински”.
Ако КЗД дойде само за 1 ден в Спешното отделение в МБАЛ в Сливен, ще установи десетки случаи на дискриминация. Речта на омраза е ежедневие. Особено сред младежите. Движат се на групи, което означава страх. Словесните престрелки са нещо обичайно. С тях се започва и се стига и до физическо нападение, бе коментарът на Сашо Йорданов, здравен медиатор.
Проблемът е в институциите. Няма единен фронт. Няма контрол и мерки за изкореняване на нагласите на омраза. В училище няма адекватно обучение по човешки права, а и така нареченото гражданско образование започва едва в последния етап – в гимназиите. Поне в средния курс следва да е началото. Разхайтеният език, в медиите и на политиците, е друг ключов фактор, бе обобщението на Сашо Йорданов.
В срещата в Сливен присъстваха представители на Общинската администрация, РЗИ Сливен, здравни и образователни медиатори, представители на религиозни общности, лекари от Общинската болница.
Събитията са в рамките на проект „Укрепване на ролята на гражданските организации на уязвими общности в България да противодействат на дискриминацията, нетолерантността, езика на омразата и престъпленията от предразсъдъци“ (EQUALTOGETHER), финансиран от ЕК, осъществяван от партньорски НПО в България и Швеция.