Регионалните обучения бяха организирани от Сдружение „Асоциация Интегро“ (Разград, 6-7 юли), Сдружение ЛАРГО (Кюстендил, 13-14 юли) и Българския хелзинкски комитет (БХК). Форумите са част от проекта „Укрепване на ролята на гражданските организации на уязвими общности в България да противодействат на дискриминацията, нетолерантността, езика на омразата и престъпленията от предразсъдъци“, съфинансиран от ЕС.
По проекта са предвидени дискусии в пет региона – Видин, Разград, Кюстендил, Сливен и Бургас. Целта е да се посочат най-разпространените случаи на нетолерантност, дискриминация и предразсъдъци, както и механизмите на националното и европейското антидискриминационно законодателство. На участниците бе представена публична платформа за регистриране и докладване на инциденти от омраза.
Целта е да се привлече вниманието на участниците към националните и международните стандарти за противодействие на прояви на нетолерантност и да се представят основните находки от Регионалните оценки, направени в рамките на проекта, на разпространени проблеми в региона, свързани с прояви на нетолерантност, дискриминация, реч на омразата и престъпления от предразсъдъци.
Беше представена и публичната платформа „ЕQUAL TOGETHER“ за регистриране и докладване на инциденти от омраза. Платформата е създадена с цел да покрие широк кръг от ситуации, участници в инциденти, предизвикани от предразсъдъци. Тя ще обслужва информационни, статистически и аналитични нужди, включително докладването на обобщената информация за регистрирани в страната пред Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа.
В двата форума се включиха представители на местни неправителствени организации, на общинските власти, на регионалните структури на държавни институции, областната администрация, граждани.
След края на петте регионални семинара организациите, партньори по проекта, ще предоставят своите препоръки към местните и националните власти за по-ефективно взаимодействие срещу прояви на нетърпимост.
Още снимки от събитието в Кюстендил можете да видите тук
Вижте повече за петте обучения във Видин, Разград, Кюстендил, Сливен и Бургас тук и тук
Събитията са част от проекта „Укрепване на ролята на гражданските организации на уязвими общности в България да противодействат на дискриминацията, нетолерантността, езика на омразата и престъпленията от предразсъдъци“ (EQUAL TOGETHER). Проектът е съфинансиран от програмата на Европейския съюз „Граждани, равенство, права и ценности“ (2021 – 2027 г.) и се изпълнява от консорциум, координиран от Български хелзинкски комитет.