Какво значи дъното?
През октомври 2013 г. общественото внимание в България и в Европа бе привлечено към личната история на „русия ангел“ Мария. Русото момиченце, което е биологично дете на ромска двойка от гр. Николаево, бе намерено в гръцки катун. Появиха се опасения, че когато медийните прожектори угаснат, Мария ще се върне към живота на изключване, без документи и без права. Затова и екип на БХК реши да се запознае в началото на 2014 г. с родителите на Мария и да види родното й място – гетото в гр. Николаево, Старозагорско.
Преди време CNN нарече в свой репортаж ромската махала в Николаево – „кирпиченото селище“. Тук живеят живеят около 1000 души. От около 200 къщи 50 са годни за нормален живот, има и няколко за по 200 хил. лв. – къщите са на гурбетчии, но останалото в ромската махала „е кирпич”. Гетото, наречено „Възраждане“, се намира в най-ниската географска точка в региона. Хората от дъното казват: „Живеем не на кота нула, а дори „под нулата“.
Кметът на община Николаево Косьо Косев обяснява: “Животът на дъното е ежедневно възпроизводство на аутсайдери. Безработицата сред ромите в общината е 99 на сто. Болшинството от възрастното население от ромската махала е неграмотно, децата уж посещават училище, но и те са неграмотни.“
Мъжете и жените от ромското гето намират спасение в сезонни ангажименти – секат дърва, работят в рибовъдно стопанство за шаран и толстолоб, в овощните градини. Около 300 души са включвани и в социални програми за временна заетост. Но с изключение на 10-на семейства, ромите от николаевското гето „Възраждане“, тънат в мизерия. Когато завали, река Тунджа, която опира до ромската махала, залива къщите в най-крайния ъгъл от махалата, наричат го „При дигата“ – около 70 кирпичени къщи има тук, на „дъното на дъното“.
Обяснението на кмета на община Николаево Косьо Косев:
“Теренът не е в регулация и няма как да се инвестират средства за развитие. Единственото решение е ОС да приеме Общ устройствен план и да ги вкараме в урбанизираните граници, за да инвестираме в махалата. Поне улици да направим. Сега – незаконно ги подпомагаме. В бъдеще – предвиждаме да инвестираме и в образованието на децата от ромската махала.
Кметът Косев очаква от Брюксел
„ да изпратят 20 000 лв.: за чакълиране на махалата, за соларно осветление“
„Сложили сме само 3-4 соларни лампи. А искаме да сложим още. Стандионче да направим, за да играят хората, вместо да се шляят…“,
изброява Косев.
Кметът уточнява,че след 1991 г. ромите от общинаха превръщат децата си в средство за оцеляване. Затова и Мария попада в Гърция. Детето още чака решението на гръцкия съд. „Търговията с бебета около Стара Загора процъфтява“, казват в Николаево – около 100 хил. е ромското население в Стара Загора, Нова Загора, Казанлък…
Текст: Антоанета Ненкова
Музика: Vlasko (Rosza) — CC BY-NC-SA 3.0
Продукция: Български хелзинкски комитет