NO HATE – ЗАЕДНО В ЗАЩИТА НА МАЛЦИНСТВАТА И В ПРОТИВОДЕЙСТВИЕ НА ПРЕСТЪПЛЕНИЯТА ОТ ПРЕДРАЗСЪДЪЦИ
Регионалният форум e проведен в рамките на проекта „NOHATEBG: Заeдно в защита на малцинствата и в противодействие на престъпленията от омраза\”.[1]
Малцинствата в България Лесни за омраза. Между предразсъдъците и интеграцията
ДЕЯН КОЛЕВ (Изпълнителен директор на Център за междуетнически диалог и толерантност „Амалипе“): В сравнение с други областни градове ситуацията в Габрово не предвещаваше какъвто и да е конфликт. Как се стигна до конфликта: на 7 април 2019г. трима младежи се сбиват и пребиват друго момче, което е магазинер. Престъплението не беше етническо мотивирано по никакъв начин – това че тримата младежи са роми и са пребили магазинера, не означава ,че са го направили, защото той не е ром. Чисто антропологически и визуално, пострадалото момче също имаше визуално характеристиките на ром. Не казвам, че е такъв или не, дори самият той не сподели нищо лошо спрямо ромите, като общност, но престъплението спрямо него не бе извършено от етнически предразсъдъци.
Етническият конфликт възникна три дни по-късно, след като бе публикуван запис от охранителните камери и този запис бе показан от една от националните телевизии. Мотивът на собственика да публикува видеоклипа е заради това, че нападателите са били пуснати след задържане за 24ч. Интересното е, че протестите започнаха с призиви за законност, но още първата вечер придобиха антиромска насоченост.
Погромите и палежите в Габрово са класически пример за престъпление от омраза. До тях се стигна в резултат от много фактори, като ключов е ръстът на езика на омразата спрямо ромите и антиромските стереотипи и предразсъдъци. С голяма степен на достоверност може да се твърди, че ако извършителите на побоя бяха етнически българи, нямаше да се стигне до протест, дори да не бяха задържани. Референтен случай – баща изхвърли детето си от мост край Габрово и това не доведе до протест.
Много е вероятно до такъв протест да не би се стигнало, ако ситуацията не бе предизборна и не следваше безпрецедентен ръст на езика на омразата, включително употребен и от политици.
Мигрантската ситуация в България. Преодоляването на предразсъдъците и омразата спрямо бежанците в България. Към по-ефективна защита на правата и достъп до правосъдие за жертви на престъпления от предразсъдъци
ИВАН ТОДОРОВ (Център за междуетнически диалог и толерантност „Амалипе“): Ще направя кратък преглед на действащата нормативна уредба – вътрешна и международна, която гарантира интеграция и защита на правата на потърсилите убежище в България.За реалната интеграция на бежанците в социалния, културния и граждански живот на обществото, е необходимо да бъдат предприети следните мерки:
- изпълнение на съвместни програми, проекти и споразумения с образователни институции – университети, училища, институти, школи и пр. за организиране на съвместни дейности между български граждани и бежанци по въпросите на интеграцията, антидискриминацията и равнопоставеността,
- изпълнение на програми, проекти и споразумения с български и чуждестранни медии за популяризиране образа на чужденците в България и повишаване информираността в двете посоки – бежанец-българин и българин-бежанец, изпълнение на програми, проекти и споразумения с българския бизнес за скъсяване на разстоянието и достъпа до пазара на труда в България за чужденците,
- задълбочаване на съвместните дейности и работния диалог със структурите на местното самоуправление,
Тук е включена и интеграцията на уязвими лица със специфични нужди (бременни, самотни майки, лица с увреждания, изтезавани лица или такива с тежки форми на физическо, психическо или сексуално и свързано с пола насилие). Според дефиницията уязвими са всички онези лица, които търпят ограничения по отношение на участието си в социалния живот и ползването на социални права, не успяват да получат достъп или да ползват възможностите, които предлагат обществото и икономиката, имат ограничен достъп до качествено образование и здравни услуги, ниво на професионална квалификация и умения, които възпрепятстват участието им на пазара на труда, като в резултат на горепосочените фактори попадат в ситуация на риск от социално изключване. За преодоляване на трудностите в интеграцията на тази специфична група в Наредбата за интеграция на бежанците от 2017г. се предвижда:осигуряване изучаване на български език и професия чрез гъвкави форми на обучение, предоставяне на психологическа помощ, която да бъде навременна и да отчита особеното положение на тези категории лица, осигуряване на достъп до рехабилитационни и подкрепящи услуги в общността на включените в целевата група лица, съобразно техните потребности и индивидуални особености.
Закрилата и интеграция на непридружени малолетни и непълнолетни лица означава гарантирането на правата на тази особено уязвима група деца. В настоящия момент тази закрила е първостепенна грижа и отговорност на държавата с приоритет осигуряване на правото им на живот, оцеляване и развитие, превенция и недопускане на дискриминация, предпазване от всякакъв вид насилие. За целта е наложително създаване на интегрирана база данни за непридружени деца, търсещи или получили международна закрила на територията на Р България.
Изхождайки от разпоредбите на чл. 2 от Конвенцията на ООН за правата на детето „Държавите – страни по Конвенцията, зачитат и осигуряват правата на всяко дете, в пределите на своята юрисдикция без каквато и да е дискриминация, независимо от расата, цвета на кожата, пола, езика, религията, политическите възгледи, националния, етническия или социалния произход и др.”.
Непридружените деца са деца в риск по смисъла на Закона за закрила на детето (ЗЗД), а именно – намират се в държава, различна от държавата им на произход, не са придружени от родители или други близки и роднини, не знаят езика на държавата, в която пристигат, попадат в чужда обстановка и обкръжение, отпаднали са от образователната система.
Съгласно действащото законодателство в т.ч. разпоредбите на ЗЗД и Правилника за неговото прилагане, при необходимост се прилагат адекватни мерки за закрила на всяко дете в риск, за осигуряване на неговата безопасност, намиращо се на територията на страната. В ЗУБ и ЗЧРБ, териториалните поделения на АСП – дирекции „Социално подпомагане” (ДСП) имат конкретно разписани ангажименти и отговорности спрямо деца в риск, в т.ч. към непридружените деца чужди граждани, вкл. децата-бежанци. ДСП, в чиито териториален обхват попада Гранично-контролно пропускателен пункт (ГКПП) или подразделение на ДАБ – РПЦ, Транзитен или Интеграционен център осъществяват активна работа с деца от разглежданата целева група и координация с представители на останалите ангажираните институции. Социалните работници от отдели „Закрила на детето” към ДСП вземат активно участие:при провеждане на интервюта с малолетни и непълнолетни деца, търсещи закрила;оказват съдействие и сътрудничат на детето при издаване на документи за самоличност и др.; спрямо непридружените деца чужди граждани, в т.ч. деца-бежанци, се предприемат мерки за закрила, чрез настаняване в: семейства на роднини и близки; приемни семейства; социални услуги от резидентен тип; специализирани институции за деца; други места за настаняване със специални условия за малолетни и непълнолетни, в зависимост от спецификата на конкретния случай. Настаняването се извършва по реда на ЗЗД от ДСП по настоящ адрес (настоящо местонахождение) на детето.
Идентифицираните проблеми в работата с деца – чужди граждани се пораждат, предвид специфичните особености на тази категория лица – липса на възможности за осъществяване на комуникация – езикова бариера, неустановен статут, осигуряване на медицинска помощ и обслужване, жилищно настаняване, образование и обучение по български език, трудова заетост, осигуряване на храна, социално подпомагане, правна помощ и др. Работата с деца – бежанци се основава на комплексен и мултидисциплинарен подход, с участието на всички ангажирани институции на национално и местно ниво. Приоритет в работата за защита правата и интересите на детето трябва да е освен задоволяването на базовите потребности, здравеопазване, образование, осигуряване на сигурни и безопасни условия, така също и събиране на детето със семейството, запазване идентичността му. Притеснение поражда и обстоятелството, че специализираните институции за деца (ДДЛРГ) и функциониращите социални услуги (Център за настаняване от семеен тип, Кризисен център и др.), в които могат да бъдат настанявани непридружените деца-чужди граждани, не разполагат с необходимия ресурс, свързан със задоволяване на всички специфични потребности на разглежданата целева група деца и да осигурят тяхната сигурност и безопасност.Социалната политика за закрила на децата в страната е фокусирана за осъществяване на процеса по деинституционализация, което е свързано с намаляване капацитета на специализираните институции или тяхното закриване. При кризисно увеличаване броя на непридружените деца-чужди граждани, търсещи и/или получили закрила в страната АСП, чрез ДСП по места, трудно би изпълнила ангажиментите, свързани с настаняването на децата от тази целева група в специализирани институции или резидентни услуги. При увеличаване броя на непридружените деца-бежанци служителите в ОЗД имат допълнителни ангажименти свързани с оценка на потребностите и риска за децата, което допълнително увеличава тяхната натовареност.
От първостепенно значение е интеграцията на децата бежанци да се осъществява чрез предоставянето на консултации по правата на децата, получили закрила; работа по социалното им включване в българската среда, организиране на различни занимания и интеркултурни дейности. Необходими са мерки, за да се осигури представителството на непълнолетните и малолетните от законен попечител , при необходимост, от организация, отговаряща за грижите и за благосъстоянието на непълнолетни лица, или от всякаква друга подходяща форма на представителство, произтичаща от законодателството или от съдебно решение.
Омраза в интернет Актове на расизъм и действия от ксенофобски подбуди. Как българското и международното законодателство третира езика на омразата?
Теодора Крумова (Програмен директор на Център за меождуетнически диалог и толерантност „Амалипе“): През последните години се наблюдава едно масово разпространение на езика на омразата в интернет. Голяма част от населението не само на Р. България, но и на целия свят използва ежедневно интернет пространството, както за комуникация така и за разпространение на информация, новини, слухове и пропаганда.
Във всекидневието си ние всеки ден се сблъскваме с реч на омраза в интернет не само от анонимни преносители на информация, но понякога и доста често от високо поставени хора каквито са политиците. От значение е фактът, че съдържанието в интернет не е обект на специална законова регулация. Това гарантира висока степен на свобода на изразяване и същевременно отваря широко врати за езиковия ексцес в неговите най-крайни форми.
Факт е, че медиите наблягат повече на шумните новини отколкото на сериозните проблеми
Помните отразяването на събитията в Габрово от април 2019г. – , увертюрата бе криминално престъпление- побой, без какъвто и да е етнически мотив. Всички сме свидетели какво бе нужно, за да се стигне до етнически конфликт. Един видеоклип как роми нападат НЕром, популярна медия, която тиражира пикантната новина и споделяния в социалните мрежи.
Ефектът от това: голям брой гледания, споделяния, коментари.
Последва етнически конфликт, пострадали невинни родители и деца които не бяха виновни за скандала и побоя в магазина в габрово, станал хормален повод за протестите по уличите на града и за погромите над ромите и техните домове.
Потребителите на социалните мрежи често не цялостно информирани за това, което се случва. А частта от истината често е лъжа. Когато един човек е образован и точно информиран, той не се подава лесно на манипулация и лъжи, Но обикновеният човек,често недостатъчно образован и манипулиран, често се предоверява на всичко, което чете, той е готов да повярва и да бъде съпричастен на нещо, което дори не е вярно. Смесването на виртуалното с реалното може да се превърне в опасна предпоставка за престъпления от омраза- и случаят в Габрово ни то показа нагледно.
Насилие по признак пол и сексуална ориентация. Ключови констатации и инициативи за справяне с недокладвани случаи на насилие от омраза. Регистриране на данни за престъпления от омраза
СИЛВИЯ СТАНЧЕВА (Регионален педагогически координатор): Изследвания сочат, че най-често извършители на престъпления от омраза, основани на сексуална ориентация, са извършети от познати, близки, включително съседи, колеги и роднини.
Данните за България сочат, че едва 14% от жертвите на подобни престъпления докладват за насилието над тях. Притесненията на жертвите относно безпристрастността и съпричастността на полицията и евентуалното публично оповестяване на сексуалната им ориентация, са важни фактори при вземането на решение дали да се съобщава за престъпления срещу гей или лесбийка. Съмнението във вероятността извършителите да бъдат наказани е друг възпиращ жертвите фактор за търсят защита на правата си и наказание за насилника.
Необходимо е да се подобри системата за регистриране и докладване на престъпления от омраза,вкл. и тези от хомофобски подбуди. Нормативната уребда и практиката трябва да гарантират качеството на събиране на доказателства и по престъпления, мотивирани от предразсъдък към различната сексуалната ориентация и поведение на някого. Необходими са повече и по-добри изследвания за разпространението на насилието, за неблагоприятните последствия от престъплението, мотивирано от предразсъдък към сексуалната ориентация и половата идентичност.
Тези престъпления не са български феномен – те съществуват и имат специхики в различни географски и културни условия, сред различни социално-икономически и възрастови групи. Необходимо е да въведем прецизна система за регистриране и картографиране на такова насилие.
Модели на противодействие на престъпления и прояви на антисемитизъм, ксенофобия, расизъм. Нетолерантност по религиозен признак
БЕТА ХАРАЛАНОВА (РОЕ „Шалом“- Шумен): Ако говорим , особено ако младежите говорят с други младежи, в училищата, клубовете и медиите, за превенция и защита, за противодействие срещу расизма и нетолерантността, тогава дните на ксенофобските субкултури ще бъдат преброени.Това е перифраза на думи, изречени от Гру Харлем Брунтланд, министър-председател на Норвегия, 1993 г.
,Това, което мога да добавя е, че в нашия регион имаме представители от почти всички религиозни деноминации и се разбираме добре, не сме имали и остри конфликти и случаи на дискриминация по религиозен признак, вкл. и антисемитизъм. Еврейската общност в гр. Шумен е много малобройна.Шумен от години наред е като остров на толерантността на всички етноси. През последните години обаче забелязваме повишаване на антисемитизма. Тук имаме едни стари еврейски гробища, които са често са вандализирани.
Призовавам всички да живеем в мир и толерирантност един към друг.
ДЕЯН КОЛЕВ (Изпълнителен директор на Център за меождуетнически диалог и толерантност „Амалипе“ ): Антисемитизмът и антициганизмът са на практика едно и също нещо – това е омраза към различните. За разлика от епизодите на антисемитизъм, за съжаление антициганизмът е масово срещан, той е ежедневие, с което се сблъскват много от ромските младежи и девойки, включително и по-образованите.
Модели и степени на намеса на държавата в защита на малцинствата и противодействие на престъпленията от расизъм, ксенофобия и нетолерантност
Работна среща с представители на публичните институции в Шумен
04 септември 2019 г.
КАТЯ ВАСИЛЕВА ( ДУ „Нювваб“ – Шумен): Досега не съм усетила някакво различие между етносите. Работим заедно : българи, турци, роми. Нямаме никакви проблеми през годините, в които аз работя тук и се надявам да продължим по този начин.
ТУНДЖАЙ БАЙРАМАЛИЕВ (Районно мюфтийство – Шумен): Като цяло в сравнение с другите населени места можем да кажем, че сме модел и пример за етническа толерантност. Ние сме областен град с три джамии. Рядко имаме проблеми помежду си. И в тези случаи на дъното винаги има злоупотреба – някой подтиква някого.
АНГЕЛ АНГЕЛОВ (Християнски център „Исус е Господ“- Шумен): Ще започна с цитат: „ Вече няма нито грък, нито юдеин, няма род, няма мъжки пол няма женски пол, всички сме едно.“ Това е едно от посланията в Библията. Имаме различни общности: роми, българи, турци, арменци, евреи.
Ако учим отрано децата и младите хора на толерантност, проблемите ни ще са по-малко.
В нашия център учим хората да четат, да пишат, да обичат враговете си и неприятелите си. Ако такива послания достигат до хората ежедневно, мисля, че ще преминем отвъд преградите на омразата.
Изготвил:
Атанас Атанасов
[1] Проектът е съфинансиран по програма „Права, равенство и гражданство“ на Европейския съюз (2014-2020). Изпълнява се от консорциум с водеща организация Български хелзинкски комитет (БХК) и партньори: Център за междуетнически диалог и толерантност – Амалипе и Сivil Rights Defenders (CRD) – Швеция, от 1 ноември 2018г. да 29 февруари 2020г.